Gjermani akuzohet se ka spiunuar për Kinën për rreth dhjetë vjet

Gjermani akuzohet se ka spiunuar për Kinën për rreth dhjetë vjet

Politologu i pensionuar Klaus G. akuzohet për spiunim për Kinën për gati dhjetë vjet, duke përdorur kontaktet e tij politike, njoftoi Prokuroria Federale Gjermane.

Është deklaruar se kinezët punësuan Klaus G. në Shangai në vitin 2010 dhe se ai u dha atyre informacion deri në nëntor 2019, në këmbim të parave dhe udhëtimit në Kinë.


Mediat pretendojnë se Klaus L. ishte gjithashtu një agjent i shërbimit inteligjent gjerman BND për dekada, të cilin ai informoi se kinezët ishin përpjekur ta punësonin, por jo për kontakte të mëtejshme.

Klaus L. thuhet se ka punuar në Fondacionin Hans Seidel në Munih, të lidhur me CSU.

Fondacioni njoftoi se ai ka bashkëpunuar me autoritetet që nga qershori dhe se Klaus L. doli në pension dhjetë vjet më parë, raporton Reuters.

Lexo edhe

Video

2 Comments

Komentet janë të mbyllura.

error: