Gjermanët sigurojnë Katarin, Maqedonia Veriore shpreson për barazh

Gjermanët sigurojnë Katarin, Maqedonia Veriore shpreson për barazh

Futbollistët gjermanë siguruan një vend në Kupën e Botës 2022 në Katar dy raunde para përfundimit të ciklit kualifikues.

Ata mposhtën sonte Maqedoninë e Veriut në Shkup me rezultat të thellë 4:0 dhe kanë 21 pikë në vendin e parë në Grupin J, tetë më shumë se Rumania në vendin e dytë.

Triumfi në kryeqytetin e Maqedonisë Veriore është i pesti me radhë, dhe i shtati në total në tetë ndeshjet kualifikuese të deritanishme. Përfaqëson një lloj hakmarrje ndaj maqedonasve për humbjen e vetme, e cila u pësua në fund të marsit në Duisburg (1: 2).

Ekipi i Hansi Flick dominoi gjatë gjithë kohës në stadiumin “Tose Proeski”. Ishte vetëm çështje kohe para se ai të “gjente” një rival.

Vendësit qëndruan për 50 minuta, por “diga” u lëshua dhe një përmbytje e vërtetë pasoi.

Kai Havertz solli mysafirët në epërsi në minutën e 50 -të me ndihmën e Thomas Miller, para se Timo Werner të hynte në skenë.


Vetëm tre minuta ishin të mjaftueshme që sulmuesi i Chelseat të godiste dy herë rrjetën e Dimitrijevski dhe të hiqte të gjitha dilemat rreth fituesit. Ai e bëri atë në minutat ‘70 dhe ‘73.

Gjermania nuk u ndal këtu, kështu që 10 minuta më vonë kurorëzuan veprimin e rezervistëve – Karim Adeyemi pasoi te Jamal Musiala, i cili vendosi rezultatin përfundimtar me golin e parë në ekipin kombëtar.

Deri në fund të kualifikimeve, gjermanët do të luajnë me Lihtenshtajnin dhe Armeninë. Maqedonia Veriore luan kundër Armenisë dhe Islandës, për të siguruar play-offin eventual për Kupën e Botës.

Me fitoren 1:0 ndaj Armenisë, Rumania u rendit në vendin e dytë me 13 pikë. Armenët janë të katërtit në tabelë me 12, po aq sa dhe Maqedonia Veriore në pozitën e tretë.

Golashënuesi i vetëm në ndeshjen në Bukuresht ishte Aleksandra Mitrica në minutën e 26 -të.

Islanda shënoi fitore ndaj Lihtenshtajnit 4:0 dhe tani ka tetë pikë. Tordarson në minutën 19, Gudmundson ‘35 dhe ‘79 nga pika e bardhë dhe Gudjonsen në minutën ‘89 goditën rrjetën e Lihtenshtajnit, i cili mbetet në vendin e fundit me një pikë.

Lexo edhe

Video

error: