Gjermanët do të “vaksinohen, kurohen ose vdesin” deri në pranverë, paralajmëron ministri i Shëndetësisë

Gjermanët do të “vaksinohen, kurohen ose vdesin” deri në pranverë, paralajmëron ministri i Shëndetësisë

Gjermanët do të “vaksinohen, kurohen ose vdesin” deri në fund të këtij dimri, tha të hënën ministri i Shëndetësisë Jens Spahn, teksa nxiti të nxirrej doza shtesë e vaksinës kundërCOVID-19 nga BioNTech dhe Pfizer për të injektuar në krahët e një të tretës së njerëzve në vend që ende nuk janë vaksinuar.

Gjermania po përjeton ngarkesa rekord të rasteve me COVID-19 në valën e katërt aktuale të pandemisë, duke i vënë njësitë e kujdesit intensiv spitalor nën tendosje në rritje – me pacientë të pa vaksinuar shumë më të prirë për t’u sëmurë rëndë.

“Ndoshta deri në fund të këtij dimri pothuajse të gjithë në Gjermani – siç është thënë ndonjëherë në mënyrë cinike – do të vaksinohen, kurohen ose vdesin,” tha Spahn në një konferencë shtypi të organizuar me nxitim, në paralajmërimin e tij më të ashpër deri më sot për rreziqet e mbajtjes. kundër vaksinimit, raporton Politico.

“Por ky është me të vërtetë rasti: me variantin shumë ngjitës delta, ka shumë, shumë gjasa që kushdo që nuk është i vaksinuar të infektohet gjatë muajve të ardhshëm dhe të mos ketë mbrojtje. Në këtë aspekt, imuniteti arrihet gjithmonë, pyetja është vetëm nëse bëhet me vaksinim apo infeksion dhe ne rekomandojmë qartë vaksinimin,” tha ai.


Spahn zemëroi mjekët javën e kaluar duke racionalizuar furnizimet e pakta të vaksinës të krijuar nga startup-i me bazë në Mainz BioNTech, i cili është në favor falë statusit të tij “Made in Germany”, ndërsa tha se nuk do të zbatohen kufij për shpërndarjen e dozave nga kompania amerikane Moderna.

Në një kthesë të papritur, ai njoftoi të hënën se po nxirrte me nxitim gjashtë milionë doza shtesë të vaksinës BioNTech, ndërsa dha garanci se Moderna ishte gjithashtu “një vaksinë e mirë, e sigurt dhe shumë efektive”.

Instituti Robert Koch raportoi një incidencë rekord javore prej 387 rastesh COVID-19 për 100.000 njerëz të hënën, me një pjesë të Gjermanisë jugore dhe lindore të hijezuara në vjollcë në hartën e tij të koduar me ngjyra – duke treguar nivele krize prej më shumë se 1.000 raste javore për 100.000 njerëz.

Më shumë se 99.000 njerëz kanë vdekur nga infeksioni koronavirus në Gjermani. Vetëm 67.5 për qind e gjermanëve janë plotësisht të vaksinuar, një nivel që e ka lënë të hapur pjesën tjetër të popullsisë ndaj infeksionit nga varianti jashtëzakonisht ngjitës delta.

Deri në fund të vitit, do të ketë 50 milionë doza të vaksinës antiCOVID të disponueshme në Gjermani – 24 milionë nga BioNTech dhe 26 milionë nga Moderna.

Lexo edhe

Video