Gjenerali amerikan: Mbi 100.000 ushtarë rusë të vrarë e të plagosur në luftën në Ukrainë

Gjenerali amerikan: Mbi 100.000 ushtarë rusë të vrarë e të plagosur në luftën në Ukrainë

Rusia ka pësuar më shumë se 100,000 ushtarë të vrarë dhe të plagosur si rezultat i luftës në Ukrainë, tha të enjten gjenerali i lartë amerikan.

Duke folur në një ngjarje në Klubin Ekonomik të Nju Jorkut, kreu i shefave të përbashkët të Shtabit, gjeneral Mark Alexander Milley diskutoi tensionet gjeopolitike dhe atë që është në horizont.

“Ju po shikoni mbi 100,000 ushtarë rusë të vrarë dhe të plagosur,” citoi CNN të thoshte Milley. “E njëjta gjë ndoshta në anën ukrainase,” shtoi ai.

Duke vënë në dukje se tërheqja e plotë e Rusisë me 20,000 deri në 30,000 ushtarë në rajonin Kherson mund të zgjasë disa javë, ai tha se rusët mund ta përdorin tërheqjen për të përgatitur trupat e tyre për një sulm pranveror.


Ai tha se pala ruse e bëri këtë për të mbrojtur forcat e tyre, për të rivendosur linjat e tyre mbrojtëse në jug të lumit Dnieper.

Presidenti rus Vladimir Putin ka humbur një sasi të madhe të aftësive ushtarake dhe ata kanë pësuar një sasi të madhe humbjesh ushtarake, tha Klubi Ekonomik i Nju Jorkut në Twitter.

“Kur ka një mundësi për të negociuar kur mund të arrihet paqja, shfrytëzojeni atë. Kapeni momentin,” citoi Milley.

Ministri rus i Mbrojtjes urdhëroi të mërkurën tërheqjen e trupave ruse nga qyteti port jugor i Ukrainës, Kherson, në bregun lindor të lumit Dnieper.

Sergej Shoygu theksoi se vendimi për tërheqjen u mor për të shpëtuar jetën e ushtarëve rusë.

Lexo edhe

Video