Gjendet trupi i pajetë i gazetarit të zhdukur në Amazonë

Gjendet trupi i pajetë i gazetarit të zhdukur në Amazonë

Dom Phillips dhe eksperti indigjen Bruno Pereira u panë për herë të fundit më 5 qershor në Brazilin perëndimor, pranë kufijve me Perunë dhe Kolumbinë.

Gruaja e një gazetari britanik të vrarë në Amazona ka thënë se familja e tij mund t’i thotë “lamtumirë me dashuri” pasi u gjet trupi i tij.

Eshtrat e Dom Phillips dhe shokut të tij, eksperti indigjen Bruno Pereira, u gjetën pranë vendit ku ata ishin zhdukur më 5 qershor, tha ministri brazilian i Drejtësisë Anderson Torres.

Një i dyshuar i çoi hetuesit në vendndodhjen e kufomave pasi pranoi të shtënat fatale.

Në një deklaratë, gruaja e Phillips, Alessandra Sampaio tha: “Edhe pse ne jemi ende në pritje të konfirmimeve përfundimtare, ky rezultat tragjik i jep fund ankthit të mos dijes së vendndodhjes së Dom dhe Brunos.

“Tani mund t’i sjellim në shtëpi dhe t’i themi lamtumirë me dashuri. Sot, ne gjithashtu fillojmë kërkimin tonë për drejtësi. Shpresoj që hetimet të shterojnë të gjitha mundësitë dhe të sjellin përgjigje përfundimtare për të gjitha detajet përkatëse sa më shpejt të jetë e mundur.”


Autoritetet braziliane thanë se i dyshuari kryesor në këtë rast, Amarildo da Costa de Oliveira, me nofkën Pelado, tha se ai përdori një armë zjarri për të vrarë dy burrat.

Policia federale tha se eshtrat nuk ishin identifikuar ende pozitivisht dhe tha se arrestime të tjera do të bëhen së shpejti.

Pas lajmeve se trupat e të zhdukurve ishin gjetur, një deklaratë e postuar në Twitter nga familja tha se ata janë “zemërthyer nga konfirmimi se Dom dhe Bruno u vranë”.

“Ne u jemi mirënjohës të gjithë atyre që kanë marrë pjesë në kërkim, veçanërisht grupeve indigjene që punuan pa u lodhur për të gjetur prova të sulmit,” thuhet në deklaratën, e cila u postua në emër të motrës së tij Sian Phillips, vëllait Gareth Phillips, Sherwood.

Policia në Brazil në kërkim të gazetarit të zhdukur britanik dhe kolegut të tij thotë se një i dyshuar ka pranuar vrasjet e tyre.

Gazetari i pavarur Phillips, 57 vjeç, dhe braziliani 41-vjeçar Pereira u panë për herë të fundit më 5 qershor pranë hyrjes së Territorit Indigjen të Luginës së Javarit, i cili kufizohet. Peruja dhe Kolumbia.

Phillips ka raportuar për Brazilin për më shumë se 15 vjet për gazetat, duke përfshirë Guardian, Washington Post, New York Times dhe Financial Times.

Lexo edhe

Video

Komentet janë të mbyllura.