Gjendet kapsula radioaktive e humbur në Australi

Gjendet kapsula radioaktive e humbur në Australi

Autoritetet në Australi thonë se kanë gjetur një kapsulë të vogël radioaktive e cila u zhduk javën e kaluar.

Shërbimet e urgjencës kishin “gjetur fjalë për fjalë gjilpërën në kashtë”, thanë autoritetet në Australinë Perëndimore, shkruan BBC.

Një kërkim i madh u shkaktua kur objekti humbi ndërsa po transportohej përgjatë një rruge 1,400 km (870 milje) nëpër Australinë Perëndimore.


Gjigandi i minierave Rio Tinto kërkoi falje për humbjen e pajisjes, e cila mund të kishte paraqitur një rrezik serioz, përcjell KosovaPress.

Kapsula – e cila është 6 mm (0,24 inç) në diametër dhe 8 mm e gjatë – përmban një sasi të vogël të Caesium-137, i cili mund të shkaktojë dëmtim të lëkurës, djegie ose sëmundje nga rrezatimi.

Shërbimet e urgjencës përdorën pajisje të specializuara duke përfshirë detektorë rrezatimi gjatë gjuetisë së tyre.

Pajisja po përdorej në një minierë në rajonin e largët Kimberley. Rio Tinto kishte premtuar më parë se do të nisë një hetim për atë që kishte ndodhur.

Lexo edhe

Video