Gjatë mesnatës priten të mbërrijnë dy avionë të tjerë me emigrantë afganë në Shqipëri

Gjatë mesnatës priten të mbërrijnë dy avionë të tjerë me emigrantë afganë në Shqipëri

Pas ardhjes së kontingjentit të parë më 121 afganë, mesnatën e sotme priten të mbërrijnë edhe dy fluturime të reja në aeroportin “Nënë Tereza” në Tiranë.

Avioni i parë nga Kabuli pritet të mbërrijë pak para mesnatës dhe menjëherë pas tij edhe avioni i dytë.


Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, e cila është në krye të Task-Forcës së ngritur nga qeveria do t’i presë emigrantët afganë, të cilët u detyruan të iknin nga vendi i tyre pasi talebanët morën kontrollin e Kabulit.

Afganët e parë u strehuan në struktura hoteliere në Golem të Durrësit. Ata u vizituan pasditen e sotme aga kryeministri i vendit, Edi Rama. Ai deklaroi ditë më parë në një intervistë për CNN se Shqipëria do të strehojë rreth 4000 afganë.

Krahas Shqipërisë, Kosova dhe Maqedonia e Veriut janë dy shtete të tjera në Ballkanin Perendimor që kanë treguar gatishmëri për të strehuar qytetarë afganë.

Lexo edhe

Video