Gjashtë fshehtësitë e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Gjashtë fshehtësitë e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) në SHBA, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishme që mund të bëni për të shmangur ftohjet dhe viruset e shumta.

Masazhe

Shumica e studimeve tregojnë se masazhet mund të zvogëlojnë ankthin, presionin e gjakut dhe të ndihmojnë zemrën, kështu që shumica do të ndihmojë në lehtësimin e stresit, i cili është një nga gjërat kryesore për ndërtimin e imunitetit.

Nuk ka ndonjë këshillë specifike se sa shpesh të shkoni për masazhe, por ekspertët thonë se një herë në muaj (ose më shumë) jep rezultat.

Dush i ftohtë

Ata që bëjnë dush me ujë të ftohtë pohojnë se i ndihmon kur kanë mungesë energjie, migrenë, qarkullim të dobët dhe madje dhimbje.

Përfitimet shëndetësore të një dushi të ftohtë nuk janë provuar, por autorja e librit ‘Gjashtë hapa të thjeshtë për të maksimizuar energjinë tuaj’ dr. Mary Ann Bowman thotë se nuk mund të bëjë ndonjë dëm. Edhe pse një dush i ftohtë 10 minuta mund të jetë i durueshëm gjatë verës, provoni një dush me ujë të ftohtë një minutë në dimër.

Nëse keni probleme kardiovaskulare, konsultohuni me një mjek, pasi një ndryshim i papritur i temperaturës mund të shkaktojë një rritje të presionit të gjakut, shkruan Health.

Xhenxhefil

Xhenxhefili ndihmon ndaj shumë sëmundjeve të stomakut për shekuj, dhe besohet se stimulon lëngjet e stomakut, përmirëson tonin e zorrëve dhe ndihmon tretjen.


Ai është i mirë në formë të çajit, por edhe në forma të tjera – të thata, pluhur ose të gatuara.

Larja e duarve

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishme që mund të bëni për të shmangur ftohjet e shumta që hasim gjatë gjithë vitit (për të mos përmendur bakteret, të tilla si E. coli dhe salmonela, që shkaktojnë sëmundje ushqimore).

Lani duart me sapun të thjeshtë dhe ujë të ngrohtë për të paktën 20 sekonda. Pastroni të gjitha pjesët e duarve tuaja, jo vetëm pëllëmbët, dhe sigurohuni që të keni papastërti në thonjtë tuaj. Thatë duart tuaja me peshqir letre ose të shënojë një peshqir të ndryshme për çdo anëtar të familjes.

Vitamina C dhe zink

Megjithëse ka polemikë nëse vitamina C dhe zinku ndihmojnë në mbrojtjen nga ftohjet, disa studime tregojnë se vitamina C është e dobishme – veçanërisht për njerëzit nën stres të lartë – dhe se zinku mund të parandalojë shumëzimin e virusit. Ekspertët thonë se nuk do t’ju dëmtojë nëse provoni.

Dr. Neil Schachter nga Qendra Mjekësore “Mt. Sinai “në Nju Jork, sugjeron që pas shenjës së parë të ftohjes, duhet të merrni 500 mg vitaminë C, e kështu me radhë gjatë gjithë dimrit. Instituti mjekësor nuk këshillon për të shkuar mbi dy mijë miligramë në ditë, në mënyrë që të shmangen problemet me stomak ose veshka.

Sa i përket zinkut, Shakhtar sugjeron marrë tableta të zinkut disa herë në ditë, kur një të ftohtë fillon.

Qepë

Qepët janë të pasura me antioksidues që forcojnë imunitetin dhe inflamacion luftë. Kjo do të thotë që, përveç forcimit të mbrojtjes kundër sëmundjeve të përditshme, ndoshta ndihmon edhe në forcimin e shëndetit të zemrës.

Nëse shqetësoheni për erën e keqe të gojës, ekstrakti i qepës është një alternativë e shkëlqyeshme pa erë, dhe madje ka një përqendrim më të lartë të përbërjeve të fuqishme që e bëjnë qepën një ushqim super.

Lexo edhe

Video

error: