Gazetari me prejardhje ruse i kërkon Ukrainës ta njohë Kosovën

Gazetari me prejardhje ruse i kërkon Ukrainës ta njohë Kosovën

Sergej Sumlenny, gazetar i Iindur në Gjermani dhe me prejardhje ruse, i ka bërë sot thirrje Qeverisë së Ukrainës që ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Ai përmes një postimi në Twitter ka kërkuar nga presidenti Volodomyr Zelensky dhe kryeministri Denys Shmyhal ta pranojnë realitetin e ri të krijuar në Kosovë.


“Ju të dy vendet keni luftuar kundër imperializmit të dominuar nga Rusia. Ju të dy i përkisni Evropës së lirë, reale. Ju të dy vlerësoni lirinë dhe lirinë. Njihni Kosovën! Ata luftojnë të njëjtën betejë në anën tuaj”, ka shkruar Sumlenny në Twitter.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.