Gabimet më të mëdha kur e përgatitni pulën

Gabimet më të mëdha kur e përgatitni pulën

Pula është një ushqim kaq i lehtë dhe i gjithanshëm, por mund të mërzitet shumë shpejt.

Ndoshta ju keni provuar çdo recetë për mish pule të shëndetshme dhe keni përfunduar sërish me mish gome, pa shije dhe të mërzitshëm. Nuk duhet të jetë kështu. Janë disa trika që duhet të ndiqni gjithmonë gjatë përgatitjes së pulës.

Mos e përfundoni pulën në furrë

Sekreti për të mbajtur pulën tuaj që të mos bëhet gome është ta grisni në një tigan mbi nxehtësinë mesatare dhe më pas ta përfundoni në furrë në një temperaturë më të ulët. Në këtë mënyrë do të arrini temperaturën e brendshme të nevojshme dhe do të ruani lëngshmërinë.

Mos përdorni një mjet befasues për mish më lëng

Pak letër alumini dhe një tullë që qëndron sipër pulës që po pini në skarë do të krijojnë presion që do të shpërndahet në mënyrë të barabartë dhe do t’ju ndihmojë të arrini një shtresë të jashtme krokante dhe një shtresë të brendshme me lëng mishi.

E keni gabim me marinadën

Shefi i famshëm i kuzhinës Wes Witsel sugjeron që gjokset e pulës t’i therni me pirun nëse jeni duke i pjekur në skarë; kjo do të ndihmojë që marinada të depërtojë në mish. Ai sugjeron një përzierje të mirë: shumë vaj ulliri, lëkurë limoni, piper dhe pak mjaltë.

Pulën e thekur

“Njerëzit kanë një ide të gabuar për pulën,” thotë Witsel. “Nëse jeni duke përgatitur mish me kockë, është mirë që ai të mbetet pak rozë pranë kockës, si dhe të rrjedh lëngu nga mishi kur e prisni. Nëse nuk ka lëng, atëherë është pjekur shumë”.

Ju nuk dini si ta kuptoni që pula e papërpunuar është dëmtuar

Ka tri mënyra të thjeshta që mund ta kontrolloni këtë, thotë kuzhinierja dhe anëtare e organizatës Eat This, Not That. Fillimisht, Sidoti këshillon të kontrollohet nëse ka ndryshuar ngjyra e mishit.

“Pula e freskët dhe e papërpunuar duhet të ketë një ngjyrë rozë, mishi. Ndërsa fillon të prishet, ngjyra zbehet në një nuancë gri.”


Ai gjithashtu thotë t’i besoni hundës. “Pula e papërpunuar që është prishur ka një erë shumë të fortë. Ndonjëherë mund të përshkruhet si një erë e thartë. Nëse pula ka marrë ndonjë erë, është më e sigurta ta hidhni”.

Përdorni të njëjtën dërrasë prerëse për gjithçka

Përdorni një dërrasë ekskluzivisht për mish, shpendë dhe ushqim deti, dhe tjetrën për gjëra të tilla si buka dhe perimet. Përveç kësaj, dezinfektoni dërrasat tuaja pas përdorimit. Sipas Akademisë së Ushqyerjes dhe Dietologjisë, pas prerjes së pulës, dërrasën duhet ta pastroni “në ujë të nxehtë me sapun, më pas të dezinfektoni me klor ose me një dezinfektues tjetër dhe ta shpëlani me ujë të pastër”.

Lani pulën

Shpëlarja e pulës para gatimit mund të duket si një mënyrë e mirë për të përmirësuar higjienën e pulës, por rregullat e sigurisë ushqimore thonë se rrit gjasat e kontaminimit.

Procesi i larjes së pulës përhap baktere potencialisht të dëmshme në lavamanin dhe banakun tuaj dhe nuk ka gjasa të sjellë ndonjë të mirë të vërtetë.

Ju shkrini pulën në banak

Meqenëse pjesa e jashtme e mishit ka të ngjarë të shkrihet më shpejt se pjesa e brendshme, kjo do të thotë se pjesa e jashtme do të jetë e ndjeshme ndaj atyre baktereve për shumicën e kohës ndërsa pjesa e brendshme është ende duke u shkrirë.

Për të shmangur këtë problem, merrni parasysh shkrirjen e pulës brenda natës në frigorifer ose vendoseni në një qese plastike dhe zhytni në ujë të ftohtë.

Mishin e përgatisni sapo e nxirrni nga frigoriferi

Mirë është që mishin e shkrirë ta lini jashtë frigoriferit për rreth 15 minuta përpara se ta përgatisni. Kjo do të ndihmojë në mbajtjen e mishit brenda dhe jashtë në të njëjtën temperaturë, duke rritur shanset që pula të gatuhet në mënyrë të barabartë.

Nuk e lini pulën të pushojë pas pjekjes

Mishi duhet të lihet të pushojë pasi ta hiqni nga zjarri, pavarësisht se sa joshëse duket për t’u ngrënë. Nëse ka një gjë për të cilën të gjithë kuzhinierët mund të bien dakord, është se është e rëndësishme ta lini mishin të pushojë pak para se ta hani. Kjo lejon që lëngjet të rishpërndahen në të gjithë mishin, gjë që kontribuon në lëngshmëri.

Lexo edhe

Video