Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Francë: Më shumë se 60% të rasteve të reja të lidhura me llojin britanik

Francë: Më shumë se 60% të rasteve të reja të lidhura me llojin britanik

Më shumë se 60 për qind e rasteve të reja të koronavirusit të regjistruar në Francë kanë të bëjnë me llojin që u zbulua për herë të parë në Britaninë e Madhe, tha sot kryeministri Jean Castex.


“Qarkullimi i virusit është përshpejtuar në dy javët e fundit dhe është e qartë se ajo ka të bëjë me llojin britanik,” tha Castex në një konferencë për shtyp, raporton Reuters.

Ai shtoi se sistemi i kujdesit shëndetësor është ende nën presion të madh, megjithëse, siç deklaroi ai, nuk ka ndonjë rritje eksponenciale të numrit të njerëzve të infektuar.

Lexo edhe

Video

error: