Forcat ruse ‘rrethojnë’ qytetin kyç të Ukrainës

Forcat ruse ‘rrethojnë’ qytetin kyç të Ukrainës

Forcat ruse kanë rrethuar Bakhmutin, një qytet kyç në rajonin Donbas të Ukrainës, sipas një zyrtari rus.

Ata po luftojnë për të marrë kontrollin e autostradës që shkon në perëndim nga Bakhmut në Chasiv Yar, tha Yan Gagin, një ndihmës i një zyrtari të lartë të instaluar nga Rusia në Ukrainën lindore.


Komentet e tij vijnë një ditë pasi një zëdhënës i ushtrisë ukrainase tha se përpjekjet ruse për të ndërprerë linjën e furnizimit ishin zmbrapsur.

“Bakhmut tani është i rrethuar operacionalisht, forcat tona po mbyllin unazën rreth qytetit,” tha Gagin në televizionin shtetëror.

Bakhmut mbetet një nga fokuset kryesore të sulmeve ruse, duke përfshirë sulmet e artilerisë dhe sulmet e këmbësorisë./Euronews Albania

Lexo edhe

Video