Finlanda heq dorë nga projekti bërthamor me Rusinë

Konsorciumi finlandez Fennovoima njoftoi sot se kishte anuluar një kontratë me kompaninë shtetërore ruse Rosatom për të ndërtuar një termocentral bërthamor në Finlandë, duke përmendur vonesat dhe rritjen e rrezikut për shkak të luftës në Ukrainë. Pas disa muajsh pasigurie, ky njoftim më në fund shënon fatin e termocentralit të planifikuar në Kepin Hanhikivi në … Continue reading Finlanda heq dorë nga projekti bërthamor me Rusinë