Finale emocionuese, Sabalenka mposht Rybakinan për të fituar Australian Open

Finale emocionuese, Sabalenka mposht Rybakinan për të fituar Australian Open

Aryna Sabalenka mposhti Elena Rybakinan 4-6 6-3 6-4 për të fituar sot titullin e Australian Open në tenis.

Fitorja e 11-të radhazi e vitit do të thotë gjithashtu se bjellorusja do të ngjitet në një renditje të lartë në karrierë, respektivisht në vendin e dytë, pas tenistes polake, Iga Swiatek raporton KosovaPress.

Rybakina kaloi 3-1 me një epërsi të rehatshme pasi Sabalenka hodhi poshtë shërbimin e saj të madh me një gabim të dyfishtë, por Rybakina u vu nën presion dhe lejoi kundërshtaren e saj të barazonte setin e hapjes në 4-4.

Ishte hera e parë që kampionia e Adelaide, Sabalenka, hodhi një set në 11 ndeshje këtë vit dhe nervat filluan të shfaqeshin pak, përpara se ajo të kompozohej dhe të shpëtonte dy pikë në ndeshjen hapëse të setit të radhës.


“Faleminderit shumë për një atmosferë të mrekullueshme”, tha Sabalenka, e cila mori trofeun nga ish-numri një i botës, Billie Jean King.

“Dhe sigurisht ekipi im, skuadra më e çmendur në turne, do të thosha. Ne kemi kaluar shumë rënie vitin e kaluar, kemi punuar kaq shumë. Shpresoj që vitin e ardhshëm të kthehem dhe t’ju tregoj tenis edhe më të mirë dhe ju djema më mbështesni edhe më shumë,” shtoi ajo.

(21) Tweet / Twitter

Tweet / Twitter

Lexo edhe

Video