Fillon takimi i ministrit të Jashtëm rus dhe atij ukrainas në Turqi

Fillon takimi i ministrit të Jashtëm rus dhe atij ukrainas në Turqi

Tashmë në Antalia të Turqisë ka filluar takimi i ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe homologut të tij ukrainas, Dmytro Kuleba. Kështu ka bërë të ditur zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës Oleg Nikolenko.

“Në Antalia kanë nisur bisedimet mes ministrave të jashtëm të Ukrainës, Turqisë dhe Federatës Ruse për t’i dhënë fund agresionit rus kundër Ukrainës”, ka shkruar ai në Twitter.

Ky takimi po ndërmjetësohet nga ministri i jashtëm turk Mevlut Çavusoglu.

Ministrat e jashtëm rus dhe ukrainas janë takuar për herë të parë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Takimi është paraparë të zgjasë rreth 90 minuta.

Lexo edhe

Video