Federata e futbollit të Zvicrës: Xherdan Shaqiri pushtoi zemrat tona me lojën e tij
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Pas 125 ndeshjeve ndërkombëtare dhe 32 golave, Xherdan Shaqiri e mbylli karrierën me kombëtaren e Zvicrës.

Federata e futbollit të Zvicrës ka falënderuar futbollistin e madh kosovar për angazhimet e shumta të paharrueshme dhe golat e asistimet e mrekullueshme në kombëtare.

“Ju falënderojmë nga zemra për angazhimet e shumta të paharrueshme dhe golat e asistimet e mrekullueshme në kombëtare dhe ju dëshirojmë më të mirën për të ardhmen tuaj dhe shumë suksese. Ju keni qenë në gjendje të prekni dhe pushtoni zemrat tona me lojën tuaj dhe qëllimet tuaja”, thuhet në reagim.

Shaqiri së fundmi ishte në garë për Zvicrën në Kampionatin Evropian në Gjermani dhe shënoi golin e barazimit 1:1 në ndeshjen e grupit kundër Skocisë në mënyrë jashtëzakonisht spektakolare.

Ky gol e bën Shaqirin lojtarin e vetëm që ka shënuar të paktën një gol në çdo kampionat botëror dhe evropian qe nga viti 2014. Me Shaqirin një pjesë e madhe e historisë së Zvicrës po largohet. Në vitet e fundit, mesfushori sulmues ka qenë njeriu i momenteve të veçanta, thuhet në reagim.

Me 123 ndeshjet e tij ndërkombëtare, Shaqiri është lojtari i dytë zviceran me më shumë paraqitje pas Granit Xhakës (130).

Lojtari aktual i Chicago Fire është i pakrahasueshëm kur bëhet fjalë për shënimin e golave ​​të Zvicrës në finale. Ai shënoi dhjetë herë në kampionatet botërore dhe evropiane - në pjesë të barabarta, që është gjithashtu e klasës së parë ndërkombëtare.

Përveç tij, vetëm gjashtë lojtarë të tjerë kanë shënuar pesë ose më shumë gola, si në Euro ashtu edhe në Botëror: Michel Platini, Jürgen Klinsmann, Zinedine Zidane, Thierry Henry, Cristiano Ronaldo dhe Romelu Lukaku, përkujton Federata e futbollit të Zvicrës.

Shaqiri bëri debutimin e tij për Zvicrën në mars 2010 në një ndeshje miqësore në St. Gallen kundër Uruguait. Goli i tij i parë ndërkombëtar erdhi gjashtë muaj më vonë në St. James' Park të Bazelit në ndeshjen 1:3 kundër Anglisë. Vetëm dhjetë ditë më parë, ai bëri një demonstrim përfundimtar të talentit të tij të jashtëzakonshëm kundër të njëjtit kundërshtar, kur, duke hyrë në çerekfinale, shënoi thuajse direkt nga këndi në minutën e 118-të. Topi u hodh nga traversa.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.