Fauci: Omicron po “zemëron” botën, merrni dozën përforcuese

Fauci: Omicron po “zemëron” botën, merrni dozën përforcuese

Epidemiologu dhe këshilltari kryesor mjekësor në Shtëpinë e Bardhë, Anthony Fauci, u bëri thirrje sot amerikanëve që synojnë të udhëtojnë gjatë festave të ardhshme të marrin një dozë përforcuese të vaksinës kundërCOVID-19 dhe të mbajnë maska ​​në vendet publike ku janë të mbushura me njerëz.


“Sfida omicron që transmetohet lehtësisht është “i zemëruar me botën” dhe udhëtimi do të rrisë rrezikun e infeksionit edhe në mesin e atyre që janë vaksinuar,” tha Fauci për NBC.

Ai theksoi se nuk ka dyshim se virusi do të përhapet. Omicron deri më tani është konfirmuar në më shumë se 20 shtete amerikane dhe rreth 90 vende dhe është zbuluar në Afrikën Jugore në fund të nëntorit.

Lexo edhe

Video