Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Facebook heq ndalimin në Australi

Facebook heq ndalimin në Australi

Qeveria australiane njoftoi sot se Facebook ka pranuar të heqë ndalimin e ndarjes së lajmeve në platformën e tij në këtë vend pasi u arrit një marrëveshje mbi një ligj sipas të cilit gjigandët digjitalë do të paguajnë për përmbajtjen informuese.

Ministri i Financave Josh Freidenberg dhe Facebook konfirmuan në deklarata të ndara se kishin arritur një marrëveshje mbi ndryshimet në ligjin e propozuar, sipas të cilit Facebook dhe Google do të paguanin për lajmet e botuara në rrjetet e tyre.


Facebook bllokoi qasjen dhe ndarjen e lajmeve për përdoruesit australianë javën e kaluar kur Dhoma e Përfaqësuesve Australiane miratoi një faturë për të paguar për atë përmbajtje.

Dhoma e Epërme e Parlamentit australian, Senati, duhet ta shqyrtojë ligjin sot.

“Facebook ka informuar qeverinë se ka ndërmend të kthejë faqet australiane të lajmeve në ditët në vijim,” thanë ministrat australianë të financave dhe komunikimeve në një deklaratë.

Lexo edhe

Video

error: