Facebook e Instagram kufizojnë qasjen për mediat shtetërore ruse

Facebook e Instagram kufizojnë qasjen për mediat shtetërore ruse

Platforma Meta po redukton globalisht përmbajtjen e faqeve në Facebook dhe llogarive në Instagram të kontrolluara nga media shtetërore ruse, si dhe postimet që përmbajnë lidhje me ato media në Facebook, tha të martën udhëheqësi i biznesit global të kompanisë.

Kompanitë e teknologjisë janë përballur me presion për t’iu përgjigjur pushtimit të Ukrainës të nisur nga Rusia të enjten e kaluar, i cili ka çuar në sanksione ekonomike kundër Moskës nga qeveritë në mbarë botën.

Nick Clegg nga Meta u tha gazetarëve gjatë një telefonate konference se si kompani ata janë përballur me një reduktim “definitivisht të dukshëm” të shërbimeve të tyre në Rusi që kur autoritetet ruse njoftuan se do të kufizonin platformat e Metës.

“Video dhe përmbajtje të tjera multimediale u prekën veçanërisht”, tha Clegg.


Objektivi ishte në “bisedime të gjata” me rregullatorin rus të komunikimit Roskomnadzor mbi një ligj të ri që kërkon që kompanitë e huaja të internetit të hapin zyra në Rusi, shtoi Clegg. Ai i quajti disa dispozita të ligjit të ri “disproporcionale”.

Meta, së bashku me Twitter dhe Google të Alphabet, po përballen me sanksione të mundshme në Rusi sepse nuk i kanë plotësuar ende këto kushte.

Të hënën, Meta tha se do të kufizonte qasjen e mediave shtetërore ruse RT dhe Sputnik në platformat e saj në të gjithë Bashkimin Evropian.

Clegg tha se kompania ka marrë gjithashtu kërkesa nga qeveritë jo-BE për të bllokuar mediat shtetërore ruse. Ai tha se nuk ishte në dijeni të kërkesave të tilla nga qeveria amerikane.

Lexo edhe

Video