Evakuimi nga Afganistani, Biden: Sa më shpejt, aq më mirë

Evakuimi nga Afganistani, Biden: Sa më shpejt, aq më mirë

Presidenti Joe Biden tha të martën mbrëma se Shtetet e Bashkuara janë në rrugën e duhur për të përfunduar misionin e evakuimit deri më 31 gusht dhe ai nuk planifikon të ketë trupa amerikane në vend pas asaj date, por ai e pranoi se varet nga talebanët nëse ky mision do të bëhet në kohë, transmeton CNN.

“Ne jemi aktualisht në një ritëm për të përfunduar deri më 31 gusht. Unë jam i vendosur të përfundoj misionin tonë,” tha Biden në një fjalim nga Shtëpia e Bardhë.

“Përfundimi deri më 31 gusht varet nga talibanët që do të vazhdojnë të bashkëpunojnë dhe të lejojnë hyrjen në aeroport për ata që po transportojnë dhe pa ndërprerje në operacionin tonë. Sa më shpejt të përfundojmë aq më mirë”, tha Biden.


Biden tha gjithashtu se i kishte kërkuar plane emergjente për të rregulluar afatin  e 31 gushtit për t’u larguar nga Afganistani, “nëse kjo bëhet e nevojshme”. Megjithatë, ai theksoi se çdo ditë që trupat amerikane janë në vend sjell “rrezik të shtuar”.

“Përveç kësaj, unë i kam kërkuar Pentagonit dhe Departamentit të Shtetit për planet e emergjencës për të rregulluar afatin nëse është e nevojshme. Unë jam i vendosur të siguroj që ne të përfundojmë misionin tonë. Unë jam gjithashtu i ndërgjegjshëm për rreziqet në rritje për të cilën jam informuar dhe për nevojën për të faktuar ato rreziqe. Ato janë sfida reale dhe të rëndësishme që ne gjithashtu duhet të marrim parasysh, “vazhdoi ai.

“Sa më gjatë të themi, duke filluar me rrezikun akut dhe në rritje të një sulmi nga një grup terrorist i njohur si ISIS-K, një degë e ISIS në Afganistan, i cili është gjithashtu armiku i betuar i talebanëve. Çdo ditë ne jemi në është një ditë tjetër që ne e dimë që ISIS-K po kërkon të shënjestrojë aeroportin dhe të sulmojë forcat amerikane dhe aleate dhe civilët e pafajshëm, “tha Biden.

Lexo edhe

Video

error: