Eurostat: Rënie rekord e tregtisë BE-Britani e Madhe

Eurostat: Rënie rekord e tregtisë BE-Britani e Madhe

Shkëmbimet tregtare mes Bashkimit Evropian dhe Britanisë së Madhe pësuan një rënie rekord në janar, muaji i parë i divorcit efektiv mes dy partnerëve pas Brexit, njoftoi Zyra Evropiane e Statistikave Eurostat.


Eksportet nga BE drejt Britanisë së Madhe u ulën me 27.5 për qind në raport me janarin 2020 dhe ato të Londrës drejt BE-së me 59.5 për qind.

Rënia e njoftuar nga Eurostat është më e madhe se ajo e llogaritur javën e kaluar nga britanikët, për shkak të një ndryshimi në metodologji./Atsh

Lexo edhe

Video

error: