Eurobasket/ Pas humbjes nga Norvegjia, Kosova kërkon vetëm fitore ndaj Danimarkës

Eurobasket/ Pas humbjes nga Norvegjia, Kosova kërkon vetëm fitore ndaj Danimarkës

Kosova sonte do të përballet me Danimarkën nga ora 19:00, në sfidën parakualifikuese për FIBA Eurobasket 2025.

Basketbollistët e Kosovës pësuan nga Norvegjia në udhëtim me rezultat 86:77, ndërsa shpresojnë në rezultat pozitiv përballë danezëve, edhe pse nuk do ta kenë aspak lehtë, pasi kundërshtari është i fortë, dhe i renditur në vendin e 55-të në botë.


Kjo është hera e parë që përballen Kosova dhe Danimarka, që garojnë në Grupin C, ku vendi i parë dhe vendi i dytë më i mirë nga tri grupet parakualifikuese, kualifikohen në xhiron e dytë të parakualifikimeve.

Për shkak të masave anti-Covid në Kosovë, lejohen vetëm 10 % e tifozëve në palestër, të cilët duhet të kenë certifikatën e vaksinimit dhe të mbajnë maska.

Tifozët e Kosovës “Dardanët” pas dy vjetësh rikthehen në palestër, që i kanë munguar shumë basketbollistëve. 

Lexo edhe

Video

error: