Euro 2020/ Ky lojtar rrezikon të përjashtohet nga kompeticiuoni

Euro 2020/ Ky lojtar rrezikon të përjashtohet nga kompeticiuoni

Marko Arnautovic mund të përjashtohet nga Euro 2020 pasi UEFA ka filluar një hetim zyrtar për mënyrën e festimit të golit të tij kundër Maqedonisë së Veriut.

Sulmuesi lëshoi ​​disa fjale fyese në drejtim të mbrojtësit të Maqedonisë së Veriut Ezgjan Alioski.

Arnautovic kërkoi falje për veprimet e tij të hënën, dhe gjithashtu postoi në mediat sociale një shkrim duke mohuar përdorimin e gjuhës raciste ndaj lojtarit të Leeds United, përcjellë KosovaPress.

Në një konferencë shtypi të hënën, 32-vjeçari tha, “Kishte një argument verbal nga të dy palët. Unë kam miq në të gjithë botën.”, tha ai.

“Ishte një argument emocional. Unë mund t’u them atyre se më vjen keq për të gjithë ata që u ndien të ofenduar. Unë dua që ne të harrojmë atë që ndodhi, gjëra të tilla nuk kanë vend në futboll”, shtoi ai.


Sidoqoftë, federata e futbollit e Maqedonisë së Veriut nuk ishte e kënaqur me shpjegimin e Arnautoviç, duke thënë, “Ne kemi dorëzuar një letër zyrtare në UEFA duke kërkuar dënimin më të ashpër për përfaqësuesin austriak Marko Arnautovic.

“Si një shtëpi e futbollit “ne jemi gjithmonë kundër nacionalizmit, diskriminimit dhe të gjitha formave të tjera të fyerjeve dhe shpërthimeve që nuk janë në frymën e futbollit dhe vlerave që të gjithë jemi së bashku.”

Të martën, UEFA konfirmoi nisjen e një hetimi mbi veprimet e Arnautoviç.

“Në mbështetje të nenit 31 të Rregullores Disiplinore të UEFA-s, një Inspektor Etik dhe Disiplinor është në krye të një hetimi në lidhje me incidentin në rastin e lojtarit Marko Arnautovic që ndodhi gjatë ndeshjeve të fazave së grupeve të Kampionatit Evropian 2020 midis Austrisë dhe Maqedonisë së Veriut më 13 qershor 2021, “, thuhet në reagimin e UEFA-së.

“Informacione të mëtutjeshme për këtë çështje do të zbulohen në kohën e duhur”.

Lexo edhe

Video

error: