Eriksen me pajisje të rrahjeve të zemrës

Eriksen me pajisje të rrahjeve të zemrës

Futbollisti danez Christian Eriksen do të ketë të instaluar një pajisje për fillimin e zemrës (ICD), pasi ai u rrëzua në fushë për shkak të sulmit në zemër gjatë ndeshjes me Finlandën në Kampionatin Evropian.

Eriksen është duke u rikuperuar në spital pasi zemra e tij u ndal në fund të pjesës së parë të lojës të shtunën. Atij iu dha ndihmë në terren dhe mjekët e ringjallën me defibrilator.

Mjeku i ekipit kombëtar danez, Morten Boesen, tha sot se pajisja ICD është e nevojshme pas një sulmi në zemër për shkak të një çrregullimi të ritmit.

Ai shtoi se Eriksen “pranoi zgjidhjen” dhe se specialistë të tjerë ndërkombëtarë rekomanduan të njëjtin trajtim.


“Pasi Christian iu nënshtrua ekzaminimeve të ndryshme të zemrës, u vendos që të instalohej një ICD. Ne i bëjmë thirrje të gjithëve që t’i japin Christian dhe familjes së tij paqe dhe privatësi “, tha Boesen, raporton Sky.

Ish-shoku i ekipit të Eriksen nga Ajax, Daily Blind, i cili luan për Holandën në Kampionatin Evropian, gjithashtu ka një ICD të integruar, pas diagnozës së inflamacionit të muskujve të zemrës në 2019.

ICD është një pajisje e vogël që dërgon impulse elektrike për të rregulluar ritmet e zemrës, veçanërisht ato që mund të jenë të rrezikshme dhe të shkaktojnë dështimin e zemrës.

Danimarka do të luajë sot për herë të parë që kur Eriksen u rrëzua në fushë. Ajo do të luajë kundër Belgjikës në orën 18:00, në kuadër të xhiros së dytë të Grupit B në Kopenhagë.

Tifozët në Parken Stadium në Kopenhagë po planifikojnë një ovacion të madh për Eriksen në minutën e 10-të, simbolikisht ndërsa Eriksen vesh një fanellë me atë numër.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.