Erik ten Hag identifikon 8 lojtarë të United për sezonin e ardhshëm

Erik ten Hag identifikon 8 lojtarë të United për sezonin e ardhshëm

Erik ten Hag mund të jetë ende trajneri i Ajax-it për momentin, por duket se ka një sy në procedurat në Manchester United pasi raportet thonë se ai tashmë ka identifikuar tetë lojtarë që do të synojë t’i mbajë dhe të punojë ngushtë me të në Old Trafford.

52-vjeçari ka këmbëngulur se fokusi i tij i plotë mbetet në Amsterdam, ndërsa ai kërkon të sigurojë titullin e tretë të Eredivisie me gjigantët holandezë. United tashmë ka konfirmuar se Ten Hag do të pasojë trajnerin aktual të përkohshëm Ralf Rangnick, i cili pritet të kalojë në një rol të dhomës së bordit nga sezoni i ardhshëm e tutje.

Ka qenë një sezon jashtëzakonisht i dobët për Manchester, që shkarkoi Ole Gunnar Solskjaer nga posti i tij si shef në fund të nëntorit përpara emërimit të përkohshëm të Rangnick. Shumë lojtarë kanë rënë shumë poshtë pritjeve të larta të vendosura ndaj tyre gjatë verës.

Disa emra të mëdhenj dhe lojtarë të rregullt të skuadrës së parë nuk kanë arritur të japin rezultate të qëndrueshme – nga ana tjetër, duke bërë që disa tifozë të kërkojnë që ata në fjalë të largohen nga skuadra. Ten Hag, megjithatë, duket dukshëm më i durueshëm dhe po kërkon të ringjallë disa karriera rrafshuese.


Telegraph britanik raporton se trajneri i ardhshëm i United ka tetë lojtarë që do të kërkojë t’i përdorë si themel për idetë e tij dhe t’i bëjë ata shtyllat e tij në krah.

Kapiteni i klubit, Harry Maguire, është përballur me shumë kritika këtë sezon për rënien e formës së tij dhe së fundmi është nxjerrë jashtë vijës së zjarrit nga Rangnick për udhëtimin në Arsenal. Mbrojtësi shikonte nga banka rezervë teksa Bruno Fernandes vendosi shiritin në krah, ndërsa Victor Lindelof ishte partner me Raphael Varane.

Në vend që ta dëbonte atë nga grupi, Ten Hag thuhet se dëshiron të zbulojë pse forma e Maguire për vendin e tij është shumë më e mirë sesa kur ishte me klubin e tij. Një tjetër qendërmbrojtës mund të sillet për të nxjerrë më të mirën nga kapiteni dhe për ta vendosur atë në mes të një treshe mbrojtëse.

Lojtari anglez Marcus Rashford është gjithashtu nën mikroskopin e Ten Hag pas sezonit individual më zhgënjyes të karrierës së tij. Ka shqetësime në rritje nga ata brenda klubit se 24-vjeçari në fakt mund të jetë më mirë larg Old Trafford ndërsa spekulimet për të ardhmen e klubit të tij rriten.

Lexo edhe

Video