Erdogan takon Musk, e fton të ndërtojë fabrikën e radhës në Turqi

Erdogan takon Musk, e fton të ndërtojë fabrikën e radhës në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua me CEO të Tesla-s, Elon Musk të dielën në qytetin e Nju Jorkut, duke e ftuar atë në Turqi dhe duke i kërkuar që të hapë fabrikën e shtatë të Tesla-s atje.

Gjatë takimit, i cili u zhvillua në Shtëpinë Turke (e quajtur edhe Qendra Turkevi) në Manhatan, Erdogan informoi Musk, themeluesin e Tesla dhe SpaceX, për “përparimet teknologjike të Turqisë”, si dhe vizionin “Turqia Digjitale” dhe “Artificialin Kombëtar Strategjia e Inteligjencës”, tha në një deklaratë Drejtoria e Komunikimit të Turqisë, shkruan aa.

Erdogan i bëri thirrje Teslës të krijojë fabrikën e saj të shtatë në Turqi, thuhet në deklaratë, transmeton KosovaPress.


“Presidenti Erdogan deklaroi se mundësitë për bashkëpunim me SpaceX mund të lindin përmes hapave të ndërmarrë dhe që do të ndërmerren si pjesë e programit hapësinor të Turqisë dhe e ftoi Musk në Teknofest që do të mbahet në Izmir”, thuhet po aty.

Sipas deklaratës nga Drejtoria Turke e Komunikimeve, Musk në këmbim tha se shumë furnizues turq tashmë po punojnë me Tesla-n dhe se Turqia është ndër kandidatët më të rëndësishëm për fabrikën e ardhshme.

Në përgjigje të ofertës së presidentit Erdogan për bashkëpunim me shërbimin satelitor Starlink të SpaceX, si dhe në inteligjencën artificiale, Musk tha se ata dëshirojnë të punojnë me autoritetet turke për të marrë licencën e nevojshme për të ofruar shërbime satelitore Starlink në Turqi, thuhet në deklaratë.

Gjatë takimit, Erdogan përmendi gjithashtu suksesin e Turqisë në prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot Bayraktar TB2 (UAV), ndërsa Musk u përgjigj duke thënë se ishte i vetëdijshëm për interesin e botës për dronët Bayraktar, thuhet në përfundim të deklaratës.

Lexo edhe

Video