Emery flet për periudhën e tij në Arsenal dhe lëshon një mesazh për Artetan

Emery flet për periudhën e tij në Arsenal dhe lëshon një mesazh për Artetan

Ish-shefi i Arsenalit, Unai Emery ka folur për kohën e tij në klub pas më shumë se një një viti nga dalja e tij nga “Emirates Stadium”, duke deklaruar se ai reflekton me kënaqësi për kohën e tij në Londrën veriore.

Spanjolli kaloi një periudhë 18-mujore si pasardhës i Arsene Ëengerit në Arsenal dhe ka zbuluar se ai ende ndjek ecurinë e klubit me një vlerësim mbështetës.

Duke arritur nga Paris Saint-Germain, ku ai kishte përfunduar një spastrim të brendshëm gjatë vitit 2018, ish-trajneri i Sevillas u përmirësua me përfundimin e fundit të paraardhësit të tij në Premier League me vendin e pestë.

Por 49-vjeçari mbetet i dashur në kujtimet e tij për ish-punëdhënësit e tij dhe thotë se ai nuk shpreson asgjë tjetër përveç fatit të mirë për pasardhësin Mikel Arteta, skuadrën dhe tifozët e tyre, përcjell KosovaPress.

“Unë isha në Arsenal për një vit e gjysmë dhe viti i parë, mendoj se ishte një sezon shumë i mirë,” tha Emery për “Football London”.


“Ne arritëm finalen e Europa League, ishim në momentin e fundit me mundësinë për të qenë në katër të parët.”

“Unë mendoj se vitin e kaluar kur isha atje, ne gjetëm shumë besim për klubin dhe tifozët dhe për lojtarët. Unë mendoj se kemi përfunduar mirë atë sezon.”

“Isha shumë i lumtur, po po e shijoja dhe po punoja shumë mirë. Klubi më mbështeti dhe unë isha i lumtur me lojtarët, atmosferën dhe përkrahësit.”, vazhdoi Emery.

“Ishin vetëm gjashtë muajt e dytë të vitit të dytë, kur mbarova në nëntor, që mendoj se kemi marrë disa vendime jo të mira për klubin. Kur rezultatet ishin pak të këqija, situata ndryshoi, por vitin tim të parë në Arsenal e mbaj mend shumë gjëra pozitive, anash po ashtu.”

“Më pëlqente të isha trajner i Arsenalit dhe jam shumë mirënjohës për atë moment që pata në Arsenal. Për mua nuk është negative, ishte një përvojë pozitive.

“Ky është futbolli. Tani dua më të mirën për Arsenalin, Mikel Artetan, mbështetësit dhe të gjithë në klub ”, tha në fund Emery.

Lexo edhe

Video

error: