Elon Musk sugjeron blerjen e Twitter me çmimin e tij origjinal

Elon Musk sugjeron blerjen e Twitter me çmimin e tij origjinal

Lëvizja e papritur e miliarderit erdhi disa muaj pasi ai u përpoq të tërhiqej nga një marrëveshje prej 44 miliardë dollarësh për të blerë kompaninë.

Elon Musk, në një lëvizje të papritur që i shton një kthesë tjetër një drame mujore që ka preokupuar industrinë e teknologjisë, Wall Street dhe Uashington, propozoi një marrëveshje me Twitter që mund t’i jep fund një lufte të ashpër ligjore midis miliarderit dhe kompani e mediave sociale.

Marrëveshja do t’i mundësonte  Musk të blejë Twitter me 54.20 dollarë për aksion, çmimi që ai ra dakord të paguante për kompaninë në prill, thanë dy persona të njohur me propozimin që nuk ishin të autorizuar të flisnin publikisht.

Por nuk ishte menjëherë e qartë nëse Twitter planifikoi të pranonte ofertën e tij, e cila mund të shihet si një taktikë negociuese nga Musk për të ndalur çështjen gjyqësore të Twitter kundër tij.

Musk është planifikuar të shkarkohet të enjten dhe të premten në Austin, Teksas, sipas një dosjeje ligjore.

Twitter mund të kërkojë mbikëqyrje gjyqësore për marrëveshjen për të siguruar që Musk të ndjekë ofertën e tij.

Marrëveshja e mundshme vjen pas muajsh mosmarrëveshjesh që kanë krijuar sfida ekzistenciale për Twitter, duke ulur çmimin e aksioneve të tij, duke demoralizuar punonjësit e tij dhe duke frikësuar reklamuesit te të cilët mbështetet për të ardhura.

Një marrëveshje me çmimin fillestar do të ishte një fitore për Twitter, i cili arriti një marrëveshje me Musk për të blerë kompaninë për 44 miliardë dollarë.

Musk deklaroi në korrik se ai nuk synonte më të përfundonte blerjen, sepse ai besonte se shërbimi i Twitter ishte pushtuar nga posta e padëshiruar. Twitter e paditi atë menjëherë për ta detyruar atë të përfundojë marrëveshjen.

Musk paraqiti propozimin e tij në Twitter të hënën në mbrëmje, tha një person i njohur me bisedën.


Të dy palët u takuan në gjykatë në një seancë virtuale urgjente të martën për të diskutuar propozimin përpara Kathaleen McCormick, gjyqtarja që mbikëqyr gjyqin. Oferta u raportua më herët nga Bloomberg.

Nëse ata zgjedhin të vazhdojnë me shitjen e Twitter, një marrëveshje mund të mbyllet brenda javësh.

Aksionet në kompaninë e mediave sociale u rritën me më shumë se 12 për qind në lajme, përpara ndalimit të tregtimit.

Ndërsa një marrëveshje do të nënkuptonte fundin e pasigurisë që turbullon të ardhmen e afërt të Twitter-it, planet e Musk për kompaninë janë të pasigurta.

Aksionarët votuan në shtator për të miratuar marrëveshjen origjinale me Musk, i cili u tha investitorëve përpara se të përpiqej të tërhiqej nga marrëveshja se deri në vitin 2025, ai mund ta çonte kompaninë në 500 milionë përdorues ditorë dhe të ardhura prej 13.2 miliardë dollarësh.

Twitter dhe Musk ishin vendosur për një përballje këtë muaj në një sallë gjyqi në Delaware.

Kompania argumentoi në dosjet ligjore se arsyet e Musk për braktisjen e marrëveshjes ishin ekranet e tymit dhe sugjeroi se ai thjesht kishte shpresuar për një çmim më të ulët pasi rënia e tregut të aksioneve kishte ulur pasurinë e tij të përgjithshme.

Musk tha se Twitter ka shumë të ngjarë të kishte nënvlerësuar sasinë e postës së padëshiruar në platformën e tij, duke e bërë kompaninë më pak të vlefshme sesa ai kishte besuar fillimisht.

Ai përmendi gjithashtu pretendimet e informatorëve nga një ish-ekzekutiv i Twitter, i cili tha se kompania kishte mashtruar rregullatorët në lidhje me praktikat e saj të sigurisë, si një arsye për të dalë nga marrëveshja.

Një marrëveshje mund t’i lejojë të dyja palët të shmangin një gjyq të rrëmujshëm publik, i cili me shumë gjasa do të kishte paraqitur dëshmi nga Musk dhe drejtues të lartë të Twitter, raportojnë mediat amerikane.

Lexo edhe

Video