Elizabeth II “do të varroset me vetëm dy bizhuteri sentimentale”

Elizabeth II “do të varroset me vetëm dy bizhuteri sentimentale”

Mbretëresha Elizabeth II do të varroset duke veshur vetëm dy bizhuteri sentimentale, pohon një ekspert mbretëror.

Lisa Levinson, drejtuese e komunikimit në Këshillin e Diamanteve Natyrore, deklaroi sot për mediumin britanik Metro, se “nuk ka gjasa” që mbretëresha e ndjerë britanike të zbukurohet me bizhuteri të rënda dhe luksoze në arkivolin e saj.

Ajo tha se Madhëria e Saj, e cila vdiq në moshën 96-vjeçare më 8 shtator, do të prehet duke mbajtur vetëm brezin e saj “të thjeshtë” të dasmës nga floriri uellsian dhe një “palë vathë me perla”.

Lisa shtoi se unaza e fejesës së familjes mbretërore, me diamante të marra nga një diademë në pronësi të nënës së princit Philip, nëna e mbretëreshës, Alice of Battenberg, ka të ngjarë t’i dorëzohet vajzës së saj, Princeshës Anne.


“Madhështia e saj është një grua jashtëzakonisht e përulur në zemër, e cila nuk ka gjasa të jetë e veshur me ndonjë gjë tjetër përveç grupit të saj të thjeshtë të dasmës nga floriri uellsian për të pushuar dhe një palë vathë me perla,” tha Levinson.

Koleksioni privat i bizhuterive të Mbretëreshës përmban rreth 300 copë, duke përfshirë 98 karfica, 34 palë vathë dhe 15 unaza.

Bizhuteritë zyrtare të Kurorës mbahen në Kullën e Londrës, dhe koleksioni i cili daton në shekullin e 17-të, përbëhet nga më shumë se 23.000 diamante, safirë dhe rubin.

Pjesët e saj të preferuara përfshinin perlat, një karficë diamanti me vlerë 40.000 funte dhe safirë nga presidenti i Brazilit të përdorura në kurorëzimin e saj.

Lexo edhe

Video