Elisabeth iu drejtohet britanikëve: Po hyjmë në një periudhë pasigurie të madhe

Elisabeth iu drejtohet britanikëve: Po hyjmë në një periudhë pasigurie të madhe

Mbretëresha Elisabeth II njoftoi sonte se familja mbretërore do të luante një rol në përpjekjet e Britanisë së Madhe për tejkalimin e pandemisë së koronavirusit.

“Shumë prej nesh do të duhet të gjejnë mënyra të reja për të qëndruar në kontakt dhe të sigurohen që të dashurit të jenë të sigurt. Jam i sigurt që ne e kemi përmbushur këtë sfidë,” tha mbretëresha 93-vjeçare në një mesazh drejtuar  kombit.

“Ne po hyjmë në një periudhë shqetësimi dhe pasigurie të madhe. Ju mund të jeni të sigurt se familja ime dhe unë jemi të gatshëm të japim pjesën tonë,” shtoi ajo.


Elisabeth II për shkak të pandemisë së koronavirusit të martën njoftoi se ajo kishte anuluar festat e kopshtit në Pallatin Buckingham në Londër dhe se po linte kryeqytetin sot për të shkuar në Windsor Castle me burrin e saj 98-vjeçar Prince Philip.

“Madhështia e saj do të transferohet në Kalanë Windsor për Pashkë të enjten, 19 mars, një javë para se të planifikohej,” njoftoi pallati, duke shpjeguar se ishte një masë paraprake dhe se mbretëresha ka të ngjarë të qëndrojë atje deri pas Pashkëve, transmeton KosovaPress.

 

1 Comment

Comments are closed.

error: