Ed Sheeran, artisti i parë që arrin 100 milionë ndjekës në Spotify

Ed Sheeran, artisti i parë që arrin 100 milionë ndjekës në Spotify

Ed Sheeran është bërë artisti i parë që ka arritur 100 milionë ndjekës në platformën e transmetimit Spotify.

Autori i hitit “Bad Habits” është gati 20 milionë ndjekës përpara kujtdo tjetër, pasi nënkampionia Ariana Grande ka 81.64 milionë në platformën e transmetimit.

Lista e dhjetë më të ndjekurve përmban yje të tjerë të muzikës si Drake, Taylor Swift dhe Billie Eilish.


Sheeran ishte gjithashtu artisti i parë që arriti 50 milionë ndjekës në platformë dhe ka pothuajse 60 milionë ndjekës më shumë se mega ylli i muzikës Adele.

Arritja është vlerësimi më i fundit muzikor për Edin, pasi u zbulua muajin e kaluar se ai ishte artisti më i luajtur në Britaninë e Madhe në vitin 2021, ndërsa ‘Bad Habits’ ishte kënga më e luajtur.

31-vjeçari u bë artisti i parë që pretendoi të dy titujt në dy vjet të ndara, pasi arriti të njëjtën arritje në vitin 2017 me rekordin e tij hit “Shape of You” nga albumi “Divide”.

Lexo edhe

Video