Drejtori i Policisë: Aktualisht i kemi dy apo tri pista që jemi duke punuar për vrasjen në Gllogjan

Drejtori i Policisë: Aktualisht i kemi dy apo tri pista që jemi duke punuar për vrasjen në Gllogjan

Drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti ka treguar se janë dy-tri pista në të cilat janë duke u kryer hetimet për vrasjen që ndodhi në Gllogjan të Deçanit mbrëmjen e së premtes, e ku mbetën të vrarë tre persona, nga ta dy nxënës dhe shoferi i autobusit.

Mehemti tregoi se lidhur me rastin janë duke u zhvilluar aktivitetet policore dhe janë duke u intervistuar persona që ndërlidhen potencialisht me rastin.


“Sonte në këtë vend ku qëndrojmë në kemi pas një situatë tragjike. Fatkeqësisht një person ka humbur jetën në vendin e ngjarjes, ndërsa dy të plagosurit kanë vdekur në spitalin e Pejës dhe një tjetër është i plagosur dhe është jashtë rrezikut për jetë. Hetimet janë intensitetin më të madh të mundshme të gjitha njësitet relevante janë këtu dhe aktualisht jemi duke bërë hetimet preliminare dhe fillestare[…]Aktualisht i kemi dy apo tri pista që jemi duke punuar. Fatkeqësisht nuk mund të jap detaje për shkak se pistat në të cilat jemi duke hetuar janë në fazën fillestare. Kjo do të thotë se jemi në dy ose tri drejtime të caktuara, kemi dyshime me një bazë të caktuar por është shume herët me thënë se kemi person të dyshuar. Aktualisht ne kemi njësi të mjaftueshme policore në gjithë këtë zonë. Mirëpo në situatë në teren, qeni nuk arrin me nuhat erën e ndonjë të dyshuari potencial apo armë, ne kemi edhe njësinë e qenve. Janë duke u zhvilluar aktivitet, janë duke intervistuarat individ dhe persona që mund të ndërlidhen potencialisht me rastin. Informacionet fillestare tregojnë për një person por potencialisht mund të ketë edhe të tjerë”, tha Mehemti para medieve.

Ndërsa, kryeprokurori i Prokurorisë Speciale, Blerim Isufaj tha se janë duke intervistuar individë në cilësinë e dëshmitarit, për çka ka theksuar se deri më tani nuk ka të dyshuar.

Aktualisht nuk mund të prononcohemi dhe të definojmë saktë për çka bëhet fjalë. Ne po punojmë për me i identifiku çdo detaj që e konsiderojmë si relevant që lidhet me rastin.  Kjo është faza fillestare e hetimit dhe nuk mund të prononcohemi më shumë se na lejon vet etika e ajo profesionale. Personat që po intervistohen janë si dëshmitar dhe jo të dyshuar. Për momentin nuk kemi të dyshuar”, tha Isufaj në konferencën e përbashkët me Mehmetin.

Lexo edhe

Video