Donald Trump presidenti i parë amerikan që i nënshtrohet dy herë votimit për shkarkim

Donald Trump presidenti i parë amerikan që i nënshtrohet dy herë votimit për shkarkim

Donald Trump bëhet presidenti i parë amerikan që i nënshtrohet dy herë votimit për shkarkim.

Trump akuzohet për nxitje të kryengritjes në protestat e dhunshme në kongres.

Demokratët kanë kaluar pragun për vota të mjaftueshme për të hequr nga posti Presidentin Donald Trump.

Numërimi vazhdon, megjithatë, këtu është ndarja e deritanishme:

221 vota Pro demokratike.


10 vota pro republikane.

Një vendim historik, ku përfaqësuesve demokratë u janë bashkuar të paktën 9 republikanë, duke arritur kuorumin e 217 përfaqësuesve që nevojiteshin.

Akuza është një e vetme, “nxitje e një kryengritjeje”. Është hera  e parë  që një president amerikan përfundon në një procedurë të tillë si impeachment, dy herë në një mandat.

Gjyqi i Donald Trump, nga senatorët, është planifikuar të zhvillohet pasi ai të largohet nga Shtëpia e Bardhë më 20 janar.

Në shkurtin e vitit të kaluar, Senati amerikan votoi kundër shkarkimit të presidentit Donald Trump për akuzat e abuzimit me pushtetit dhe atë të pengimit të punës së Kongresit. Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve e kishin akuzuan presidentin se kishte ushtruar presion ndaj Ukrainës, për të hetuar ish zv.presidentin Biden dhe djalin e tij.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.

error: