Dita e varrimit të Mbretëreshës Elizabeth II pritet të jetë emocionale

Dita e varrimit të Mbretëreshës Elizabeth II pritet të jetë emocionale

Mëngjesin e së hënës, arkivoli me trupin e pajetë të monarkes më jetëgjatë britanike niset për në rrugëtimin e saj të fundit: fillimisht arkivoli do të dërgohet në Kishën e Uestministerit, ku do të mbahet një shërbesë fetar në të cilin do të marrin pjesë mijëra persona, më pas në Kështjellën Uindsor për një shërbim më privat. Në fund, Mbretëresha Elizabeth II do të varroset në një ceremoni private në faltoren e Shën Xhorxhit, pranë burrit të saj të ndjerë, Princit Philip.

Në pllakën prej mermeri në varrin e saj do të gdhendet: Elizabeth II 1926-2022. Dita e varrimit pritet të jenë emocionale për shumë britanikë dhe ceremoni të tilla varrimi shtetëror Britania nuk ka organizuar qe 60 vjet, përkatësisht që nga varrimi i Wiston Churchill.

Mbretëresha Elizabeth u nda nga jeta më 8 shtator në moshën 96-vjeçare, pas 70 vitesh në fron. Me vdekjen e saj, djali i saj i madh Charles, ish Princi i Uellsit, po udhëheq vendin si Mbreti i ri.

Më poshtë itinerari i ceremonisë së varrimit:

8:00 – Dyert e Westminster Abbey hapen për 2000 të ftuarit e pritur – nga liderët botërorë te punëtorët e bamirësisë dhe perandori japonez

10:44 – Procesioni i parë i ditës do të niset, me mbretin Charles dhe anëtarët e tjerë të familjes mbretërore që ecin pas arkivolit të Mbretëreshës ndërsa tërhiqet nga marinarët në karrocën e armëve shtetërore nga Salla e Westminsterit në Westminster Abbey


Ora 11:00 – Nis shërbimi mortor shtetëror

11:55 – Tingëllon zhurma e Postimit të Fundit, e ndjekur nga dy minuta heshtje kombëtare

12:00 – Shërbimi përfundon dhe në orën 12:15 një procesion i dytë, më i madh sjell arkivolin e saj në Wellington Arch

13:00 – Arkivoli i saj transferohet në makinën e vdekjes shtetërore dhe dërgohet në Ëindsor përgjatë një rruge që pritet të vijë nga turma.

15:00 – Fillon procesioni i tretë i ditës, përmes terrenit të Kështjellës Windsor deri në Kapelën e Shën Gjergjit

16:00 – Shërbesa e përkushtimit bëhet në kapelën e Shën Gjergjit

19:30 – Familja mbretërore kthehet në kishë për një shërbim varrimi privat që do të shohë Elizabeth II të varrosur së bashku me bashkëshortin e saj të ndjerë, Dukën e Edinburgut.

Lexo edhe

Video