Dita e Fitores në Rusi: Putin s’do të ketë asnjë fitore në luftën në Ukrainë për t’u mburrur

Dita e Fitores në Rusi: Putin s’do të ketë asnjë fitore në luftën në Ukrainë për t’u mburrur

Forcat ruse të sigurisë që patrullojnë Moskën këtë vit kanë shiritin portokalli dhe të zi të përdorur në vitet e mëparshme për të përkujtuar Ditën e Fitores të qepur me shkronjën Z ​​mbi supet e tyre, simboli i ushtrisë ruse në Ukrainë.

Dita e Fitores ka një vend pothuajse të shenjtë në kalendarin rus. Rusët nuk kanë më ideologji për t’u mbledhur, nëse e kanë pasur ndonjëherë, pas kalimit të Luftës së Ftohtë.

Vendi është i madh, më i madhi në botë dhe gjeografikisht dhe nga kultura i ndryshëm. Por të gjithë njerëzit e saj mund të bien dakord për një gjë – rëndësinë e kësaj dite kur kujtojnë të rënët e Luftës së Madhe Patriotike, shkruan Sky News.

Jo më pak sepse 27 milionë qytetarë sovjetikë, tetë milionë e gjysmë prej tyre ushtarë, vdiqën në luftën epike kundër Gjermanisë naziste.

Çdo familje ruse ka një të afërm për të kujtuar dhe trauma kombëtare ndezi përgjithmonë cenueshmërinë e krahut perëndimor të Rusisë ndaj pushtuesve për një komb të tërë, siç kishte bërë lufta me francezët në shekullin më parë.

Por parada e tankeve, avionëve dhe ushtarëve këtë vit do të ketë një rëndësi tjetër të madhe. Presidenti rus Vladimir Putin përballet me një sfidë dhe bota do të shikojë se si ai e trajton atë.

Ai u ka thënë njerëzve të tij për vite me radhë se ata kanë ushtrinë më të madhe në botë. Burrat dhe materialet që parakalojnë nëpër Moskë çdo vit, ai thotë se janë zili nga vendet rivale. Ata kanë armë që askush tjetër nuk i ka.

Dhe ai u ka thënë atyre se ushtria po përdoret në një “operacion special ushtarak” në Ukrainë.


Por ky operacion ka vazhduar tash e dy muaj e gjysmë. Rusët do të duan të dinë se çfarë është arritur. Çfarë ka për të treguar për të gjitha miliardat e shpenzuara për ushtrinë e re të përmirësuar të Rusisë që mundi botën në provën e saj të parë të armëve?

Gazetari Mikhail Rubin, nga ueb faqja e pavarur e lajmeve Proekt, tha për SkyNews se Putin e ka bërë kujtimin e fitores në Luftën e Dytë Botërore në qendër të sundimit të tij.

“Ai kurrë nuk kishte asnjë ideologji fare, ai është një populist klasik. E vetmja ideologji që autoriteti rus kishte për 20 vjetët e fundit ishte fitorja mbi nazizmin në 1945, e cila është me të vërtetë e rëndësishme për popullatën ruse,” tha ai.

Putin e ka ndërthurur luftën e tij në Ukrainë me luftën e Rusisë me Gjermaninë.  Forcat ruse të sigurisë që patrullojnë Moskën këtë vit kanë shiritin portokalli dhe të zi të përdorur në vitet e mëparshme për të përkujtuar Ditën e Fitores të qepur me shkronjën Z ​​mbi supet e tyre, simboli i ushtrisë ruse në Ukrainë.

Pankartat në të gjithë kryeqytetin kanë të vendosura së bashku datat 1945 dhe 2022. Kështu, ndërsa ata shikojnë paradën dhe kujtojnë lavditë dhe sakrificat e së kaluarës, rusët do të kenë shumë arsye për të pyetur veten se çfarë është arritur në Ukrainë.

“Në Ditën e Fitores ai duhet të thotë diçka për një fitore. Mendoj se do të gënjejë se fushata shkon shumë mirë sepse populli është në pritje të suksesit sepse askush nuk e priste fare një fushatë të gjatë”, tha Rubin.

Të tjerë presin që Putin të shkojë më tej në fillim dhe të zgjerojë luftën e tij. Ai mund të shpallte zyrtarisht luftë dhe të shpallte një mobilizim të përgjithshëm dhe ta vendoste vendin e tij në një bazë lufte. Megjithatë, thonë vëzhguesit si Rubin, kjo do të ishte e mbushur me rrezik politik.

“Do të ishte vdekja e Putin-it nëse ai thotë diçka për një fushatë të madhe që kërkon që popullata ruse të marrë pjesë në luftë. Kjo do të ishte absolutisht ndryshe nga ajo që ai tha për muajt e fundit. Kjo do ta vriste atë,” tha ai.

Lexo edhe

Video