Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet në Haiti

Dhjetëra të vdekur nga përmbytjet në Haiti

Të paktën 42 persona kanë mbetur të vdekur në Haiti pas reshjeve të dendura të shiut që shkaktuan përmbytje gjatë fundjavës, thanë autoritetet e emergjencës të Haitit.

Njëmbëdhjetë të tjerë raportohet se janë ende të zhdukur dhe mbi 13.000 janë detyruar të zhvendosen nga shtëpitë e tyre të dëmtuara nga vërshimet, shkruan BBC.

Qyteti i goditur më së rëndi është Leogane, në jug-perëndim të kryeqytetit Port-au-Prince, ky tre lumenj kanë dalë nga shtretërit.

Në përgjithësi, gjysma e zonave në vendin e varfër të Karaibeve janë prekur nga këto vërshimet.


Shtëpia e Phania Cange në Leogane u përfshi nga përmbytjet.

Cange e humbi shtëpinë e saj, e cila u rrëmbye nga vërshimet. Ajo arriti ta shpëtojë njërin nga fëmijët e saj, por fëmija tjetër i saj, tre vjeç, vdiq nga përmbytjet.

“Rrezikova t’i humbisja dy fëmijët, por Zoti ma la tjetrin të varur për një pemë”, tha Cange.

Infrastruktura e vendit është dëmtuar nga disa tërmete shkatërruese.

Operacionet e shpëtimit janë bërë më të vështira nga problemi i vazhdueshëm i Haitit me bandat kriminale, të cilat kontrollojnë shumë zona.

Lexo edhe

Video