Detoksi pranveror: Koha për t’u zgjuar nga gjumi dimëror

Detoksi pranveror: Koha për t’u zgjuar nga gjumi dimëror

Kalimi nga një ëndërr dimri në një zgjim pranveror konsiderohet si një nga ndryshimet më të mëdha për njerëzit kur bëhet fjalë për stinët.

Për të përgatitur me sukses trupin, është e nevojshme t’i kushtoni vëmendje disa artikujve, më të rëndësishmit nga të cilët janë ushqimi, gjendja mendore, kujdesi i duhur i lëkurës dhe ushtrimi.

Dieta

Ushqimet me shumë sheqer dhe yndyrë janë një nga fajtorët kryesorë që krijon një ndjenjë lodhjeje. Përbërja e ushqimeve të përpunuara shkakton një ngritje të papritur dhe më pas një rënie të papritur të glukozës, duke rezultuar në rraskapitje dhe një dëshirë jashtëzakonisht të fortë për të ngrënë ëmbëlsirat.

Zëvendësoni karbohidratet me proteina

Proteina është përgjegjëse për gatishmërinë më të madhe të trupit tonë në krahasim me karbohidratet. Ndër të tjera, ato kanë për detyrë të kryejnë shumë procese në trup dhe të mbrojnë sistemin tonë imunitar. Ato duhet të shpërndahen në mënyrë të barabartë në ushqim, dhe disa nga ushqimet e pasura me proteina janë bizele, spinaq, oriz, vezë, ton…

Orari për ngrënie

Ne duhet të shpërndajmë vaktet në mënyrë të barabartë gjatë gjithë ditës dhe të mos shmangim asnjë prej tyre. Ushqimi i parregullt gjithashtu kontribuon në humor të dobët dhe lodhje.

Perime të freskëta

Dimri nuk krenohet me një përzgjedhje të madhe të perimeve të freskëta. Por e kundërta është e vërtetë gjatë pranverës. Perimet sezonale janë të pasura me minerale dhe vitamina që na ndihmojnë të krijojmë dhe ruajmë energjinë, transmeton KosovaPress.

Merrni lëngje

Pijet si kafeja dhe alkooli duhet të reduktohen ose të hidhen plotësisht dhe të zëvendësohen me ujë, çaj të lehtë, supa natyrale dhe lëngje të shtrydhura të limonit, portokallit, të cilët janë miq të shkëlqyeshëm për lëkurën e pastër dhe energji të mirë.

Shtojca ushqimore

Para se të zgjedhim një shtesë diete të veçantë, duhet të përcaktojmë saktësisht se cilat vitamina dhe minerale na mungojnë dhe si t’i zëvendësojmë ato. Ashtu si për çdo gjë, është e nevojshme një dozë kujdes pasi ofron shumë shtesa efektive, por edhe joefikase të shtojcave të vitaminave dhe mineraleve për të rritur energjinë dhe për të zvogëluar lodhjen.


Vajrat vegjetale

Vajrat e perimeve kanë qenë gjithmonë miqtë më të mirë të lëkurës së pastër dhe të ushqyer. Kur zgjidhni, është mirë të zgjidhni ato që thithin shpejt, siç është vaji i lajthisë ose avokado.

Zgjedhja e duhur e produkteve kozmetike

Gjatë dimrit, ne zgjedhim produkte me një përbërje kimike më të fortë për të kompensuar mangësi të caktuara për shkak të konsumit më të ulët të ushqimeve kualitative, por gjatë pranverës duhet të zgjedhim ato më të lehta dhe të shmangim grimin e rëndë.

Gjendja mendore dhe stërvitja

Nuk mjafton gjumi, duke ndryshuar ”ditën në natë”, etj., shkakton lodhje, përqendrim të dobët dhe humor të keq. Tetë orë gjumë janë të mjaftueshme për të rimbushur bateritë tuaja që dita e re të fillojë qetësisht dhe pozitivisht.

Aktiviteti fizik

Gjatë dimrit, ne përpiqemi të gjejmë shumë justifikime pse nuk duhet të përfshihemi në aktivitete fizike. Por, tani është koha për të gjetur arsyet për të kundërtën, 30 deri 60 minuta aktivitet fizik çdo ditë janë të nevojshme për të arritur palestër. Ka shumë zgjedhje dhe ne gjithmonë mund t’i përshtatim ato me veten tonë. Alpinizmi, vrapimi, biçikleta, etj. Për adhuruesit e palestrës, ajo është zgjedhja e duhur.

Energjia diellore

Dielli stimulon sekretimin e serotoninës, hormonit të lumturisë, pastaj melatoninës për gjumë me cilësi më të mirë dhe vitaminës D për rritjen dhe zhvillimin e duhur të indeve të eshtrave.

Hobi

Hobi juaj i preferuar gjithashtu nuk duhet të anashkalohet, pavarësisht nëse është vallëzimi, pikturimi, udhëtimi apo çfarëdo që ju bën të lumtur – do t’ju ndihmojë të lundroni më paqësisht në stinët që i kemi kërkuar aq shumë gjatë ditëve të errëta dhe të ftohta, transmeton KosovaPress.

Shmangni stresin

Stresi nuk do të jetë kurrë shoku juaj më i mirë, kështu që është koha që të filloni ta shmangni. Mungesa e energjisë, lëkura që nuk dëshironi, kequshqyerja – fajtor është stresi. Kur e minimizoni atë ose e hidhni jashtë, lëkura juaj dhe aspektet e tjera të jetës do të jenë më shumë se mirënjohës për ju.

 

Lexo edhe

error: