Deputetja britanike rekomandon që britanikët të largohen nga Irani

Deputetja britanike rekomandon që britanikët të largohen nga Irani

Të gjithë britanikët që ende banojnë në Iran duhet të largohen menjëherë nga ai vend për shkak të numrit në rritje të njerëzve që Teherani po merr peng, tha kryetarja e Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Britanik, Alicia Cairns.

Thirrja erdhi pasi autoritetet iraniane thanë se Garda Revolucionare e Iranit kishte arrestuar shtatë persona të lidhur me Britaninë, duke përfshirë disa me shtetësi të dyfishtë, për protestat antiqeveritare që kanë tronditur vendin, sipas Guardian.

Diplomatët britanikë i kanë kërkuar Iranit të shpjegojë arrestimet dhe Cairns i ka quajtur veprimet aktuale të Teheranit “fabrikim i pengjeve shtetërore”.

“Irani ka treguar se është i lumtur të arrestojë këdo me shtetësi të dyfishtë. Nëse do të isha një shtetas britanik me nënshtetësi të dyfishtë në Iran, do të largohesha absolutisht sepse është e qartë se ata do t’i viktimizojnë dhe do të përdorin represion brutal kundër tyre. I inkurajoj të gjithë nga Perëndimi që të largohen sa më të sigurt që të jetë e mundur”, shtoi ajo.


Cairns, e cila është një deputete konservatore, ka bërë thirrje për vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Teheranit çdo ditë që autoritetet iraniane ekzekutojnë një protestues.

Ajo gjithashtu kundërshtoi pretendimin e kryeministrit Rishi Sunak se Garda Revolucionare e Iranit ishte vendosur tashmë nën sanksionet britanike.

Autoritetet iraniane thanë se shtatë nga udhëheqësit kryesorë të protestave të fundit të lidhura me Britaninë u arrestuan nga anëtarë të shërbimit të inteligjencës së Gardës Revolucionare, duke përfshirë shtetas të dyfishtë që po përpiqeshin të largoheshin nga vendi.

Protestat në të gjithë Iranin shpërthyen më 16 shtator pas vdekjes së 22-vjeçares Mahsa Amini, e cila u arrestua nga “policia e moralit” për dyshimin se kishte veshur hixhabin në mënyrë të pahijshme dhe u shndërrua në një kryengritje mbarëkombëtare kundër qeverisë.

Lexo edhe

Video