Dëgjoni “tingullin më të frikshëm në botë”

Dëgjoni “tingullin më të frikshëm në botë”

Është përshkruar si “tingulli më i frikshëm në botë” – që i ngjan një fishkëllime drithëruese të erës dhe “ulërimës së një mijë kufomave”.

Tani, ekspertët kanë rikrijuar zhurmën e “bilbilit të vdekjes Aztek”, duke ndërtuar një version të ri të instrumentit legjendar me një printer 3D.

Ekspertet krijuan bilbilat e rinj bazuar në dizajnin e origjinalit në formë kafke, i cili u gjet me një skelet në Meksikë në fund të viteve 1990.

Mendohet se bilbili në formë kafke mund të jetë përdorur nga aztekët përpara se të vriteshin në ceremoni për të nderuar perëndinë e erës, Ehecatl.

Në mitin e krijimit të Aztekëve, dy perëndi u mblodhën në një zjarr flijimi dhe u bënë dielli dhe hëna, por ishin të palëvizshëm derisa Ehecatl, perëndia e erës, fryu mbi ta.

Një video e re e bilbilit të printuar në 3D u postua nga Action Lab, një kanal edukativ në YouTube i dedikuar kryerjes së eksperimenteve shkencore.

“Ky është konsideruar si tingulli më i tmerrshëm në botë”, thotë prezantuesi James J. Orgill.

“Besojeni apo jo, kjo nuk është një ulërimë njerëzore. Tingulli që lëshon bilbili i vdekjes ngjall frikë në zemer.”

Ishte në vitin 1999 kur bilbili origjinal i vdekjes u gjet i mbajtur në dorën e një skeleti pa kokë gjatë gërmimit të një tempulli aztec në Mexico City.

“Arkeologët fillimisht menduan se kjo duhet të ishte një lloj lodër dhe ata nuk menduan shumë për të”, thotë Orgill në videon e re.

Por 15 vjet më vonë për disa arsye një shkencëtar fryu në vrimën në pjesën e sipërme të saj dhe ky është tingulli që doli.

“Ishte një zbulim befasues sepse dukej si një njeri që ulërinte.”

Edhe pse qëllimi i saktë i bilbilit të vdekjes ka humbur në histori, ka disa teori kryesore.


Disa ekspertë mendojnë se Aztekët ka të ngjarë të përdornin zhurmën për të ndihmuar shpirtrat e njerëzve të udhëtonin në jetën e përtejme kur ata u sakrifikuan.

Por bilbilat mund të jenë përdorur gjithashtu nga luftëtarët për të ‘futur frikën në zemrat e armiqve’ në fillim të betejës, pretendon Orgill.

Bilbili i vdekjes Aztec tërhoqi vëmendjen e arkeologëve për shkak të formës së kafkës së tyre, por vetëm kohët e fundit zhurma e frikshme që ata krijojnë është zbuluar.

Muzikanti meksikan Quijas Yxayotl mendon se bilbili i vdekjes është përdorur për ceremoni të veçanta, duke përfshirë Ditën e të Vdekurve dhe në luftë.

Ata luanin mbi njëqind instrumente; njëqind bilbila vdekjeje që marshojnë për të shkaktuar një efekt të madh psikologjik te armiku”, tha ai.

Meksikët, të njohur më vonë si Aztekët, ishin një popull migrant nga shkretëtira veriore që mbërriti në Mesoamerikë në vitet 1300.

Ky fis më parë nomad nuk u mirëprit nga banorët vendas të cilët i shihnin si inferiorë dhe të pazhvilluar.

Legjenda thotë se, si rezultat, Aztekët u enden për të gjetur se cilit vend i përkasin.

Në 1325 pas Krishtit kjo shenjë, një shqiponjë dhe gjarpër që luftonin mbi një kaktus, u pa në liqenin Texcoco – duke i shtyrë Aztekët të themelonin kryeqytetin e tyre, Tenochtitlan.

Nga 1430 pas Krishtit, Aztekët kishin asimiluar aspekte të fiseve përreth dhe u zhvilluan në një shoqëri të strukturuar.

Ushtria e tyre u bë e fuqishme dhe ekspeditat ushtarake u luftuan dhe u fituan.

Pushtimi i rajoneve të reja solli mundësinë për të kapur skllevër që ishin një pjesë e rëndësishme e shoqërisë Aztec.

Nga fillimi i viteve 1500, perandoria Aztec u shtri nga Atlantiku në Paqësor dhe në Guatemalë dhe Nikaragua.

Ardhja në 1521 pas Krishtit e Hernan Cortes me ushtarë spanjollë solli fundin e perandorisë.

Lexo edhe

Video