Dashuria për kafen e çokollatën përcaktohet nga gjenet

Dashuria për kafen e çokollatën përcaktohet nga gjenet

Një studim i ri ka identifikuar bazën gjenetike si shkak i preferencave për kafen e zezë dhe çokollatën.

Shkencëtarja Marilyn Cornelis pranë Universitetit Northwestern, ka thënë se kjo veçori gjenetike mund t’ju çojë drejt shëndetit të mirë, përcjell CNN.

Studimet kanë treguar se sasitë e moderuara të kafesë së zezë, nga tre deri në pesë filxhanë në ditë, zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të caktuara, duke përfshirë sëmundjen e Parkinsonit, sëmundjet e zemrës, diabetin e tipit 2 dhe disa lloje kanceri.

Por këto përfitime ka të ngjarë të jenë më të theksuara nëse kafeja nuk përmban qumësht, sheqer dhe shije të tjera që ne i shtojmë, të cilat ushqejnë.

“Ne e dimë se ka prova në rritje për efektet e dobishme të konsumit të kafesë në shëndet. Por duke lexuar midis rreshtave, kushdo që këshillon dikë të konsumojë kafe zakonisht duhet të këshillojë konsumimin e kafesë së zezë për shkak të ndryshimit midis konsumimit të kafesë së zezë dhe kafesë me qumësht dhe sheqer,” tha Cornelis.

“Njëra është e natyrshme, pa kalori. Tjetra mund të shtojë qindra kalori dhe ndikimi në shëndet mund të jetë krejt i ndryshëm,” shtoi ajo.

Në hulumtimet e mëparshme, Cornelis dhe ekipi i saj zbuluan se gjenet mund të jenë arsyeja pse disa njerëz shijojnë shumë filxhanë kafe në ditë, ndërsa të tjerët jo.

“Njerëzit me një gjen të caktuar metabolizojnë kafeinën më shpejt, kështu që efektet stimuluese zhduken më shpejt dhe më pas duhet të pinë më shumë kafe”, tha ajo.

“Kjo mund të shpjegojë pse disa njerëzve duket se nuk u intereson një sasi më e madhe kafeje në krahasim me dikë që mund të dridhet ose bëhet shumë i shqetësuar pas një sasie më të vogël kafeje,” shtoi ajo.


Në një studim të ri të botuar në revistën Nature Scientific Reports, Cornelis analizoi në detaje llojet e pijeve të kafesë, duke i ndarë adhuruesit e kafesë së zezë nga ata të kafesë me qumësht, sheqer dhe aditivë të tjerë.

“Kemi zbuluar se ata që pinë kafe dhe kanë një variant gjenetik të lidhur me metabolizmin më të shpejtë të kafeinës, preferojnë kafenë e hidhur dhe të zezë. Ne gjetëm gjithashtu të njëjtin variant gjenetik te njerëzit që preferojnë çajin e pastër në vend të çokollatës së zezë, të ëmbël dhe të hidhur, në vend të çokollatës me qumësht,” tha ajo.

Cornelis dhe ekipi i saj nuk mendojnë se prirja ka të bëjë me shijen e kafesë së zezë ose çajit të thjeshtë.

Në vend të kësaj, tha ajo, njerëzit me këtë gjen preferojnë kafenë dhe çajin e zi, pasi ata e lidhin shijen e hidhur me rritjen e vigjilencës mendore për shkak të kafeinës.

E njëjta gjë vlen edhe për një prirje më të madhe për çokollatën e zezë në krahasim me çokollatën me qumësht.

“Është e mundur që këta njerëz janë thjesht shumë të ndjeshëm ndaj efekteve të kafeinës, dhe ata gjithashtu kanë këtë sjellje të mësuar të lidhur me ushqime të tjera të hidhura”, tha Cornelis.

Çokollata e zezë përmban pak kafeinë, por shumë më tepër përbërës të quajtur teobrominë, një stimulues i njohur i sistemit nervor i lidhur me kafeinën. Por, nuk është më mirë kur bëhet fjalë për teobrominë, studimet tregojnë se doza më të larta mund të rrisin rrahjet e zemrës dhe të prishin humorin.

Çokollata e zezë është gjithashtu plot kalori, kështu që kufizimi i konsumit është i mirë për linjën.

Megjithatë, studimet tregojnë se edhe një kafshatë e vogël e çokollatës së zezë në ditë mund të kontribuojë në shëndetin e zemrës dhe ul rrezikun nga diabeti, pasi  kakao përmban shumë flavanole, epikatekina dhe katekina, komponime antioksiduese që përmirësojnë qarkullimin e gjakut.

Ushqime të tjera që përmbajnë flavanole përfshijnë çajin jeshil dhe të zi, verën e kuqe, lakër jeshile, qepët, manaferrat, agrumet dhe sojën.

Lexo edhe

Video