Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

COVID-19, Sllovenia nga e shtuna me rregulla të reja për hyrje në vend

COVID-19, Sllovenia nga e shtuna me rregulla të reja për hyrje në vend

Hyrja në Slloveni nga e shtuna do të jetë e mundur pa karantinë ose paraqitje të një testi negativ për koronavirus për ata që janë vaksinuar me dy doza të vaksinës antiCOVID dhe ata që kanë mbijetuar COVID-19, dhe kanë një certifikatë mjeku, ka bërë të ditur sot qeveria sllovene.

Ky është një ndryshim nga regjimi i mëparshëm, sipas të cilit vetëm kategori të caktuara të njerëzve mund të hyjnë në Slloveni pa test negativ ose karantinë të detyrueshme, të tilla si punëtorët migrantë të përditshëm nga vendet fqinje, ata që hyjnë në vend për arsimim, bashkëpunim policor ose ushtarak, diplomatët me pasaporta dhe të ngjashme.

Për shkak të përmirësimit të situatës epidemiologjike në Slloveni, të gjitha dyqanet do të lejohen të hapen përsëri nga e hëna, ndalimi i lëvizjes midis komunave do të hiqet dhe klasat e shkollës në klasa për të gjithë maturantët e shkollave fillore dhe të mesme do të rinisë, njoftoi qeveria.

Të gjitha dyqanet dhe aktivitetet e shërbimit deri në 100 metra sipërfaqe pune janë të hapura, me 30 metra të siguruara për një klient individual ose klient, ndërsa dyqanet më të vogla do të pranojnë vetëm një klient.


Detyrimi i mëparshëm për të paraqitur një test negativ të koronavirusit për klientët në disa dyqane të specializuara gjithashtu shfuqizohet.

“Të gjithë punonjësit në dyqane dhe shërbime do të duhet të testohen të paktën një herë në javë, por kostoja do të mbulohet nga shteti në të ardhmen”, tha Ajda Cuderman, sekretare e Shtetit në Ministrinë e Ekonomisë, në një konferencë shtypi qeveritare.

Dekreti për ndalimin e largimit nga shtëpia ose banesa gjatë natës, mbetet në fuqi, ai do të shfuqizohet kur situata të përmirësohet më tej, ose për të gjithë vendin ose disa rajone, tha Ministria e Brendshme.

Qeveria shpjegoi se vendimet për zbutjen e disa masave dhe kufizimeve u morën në bazë të një trendi pozitiv, dhe për shkak se të dhënat e regjistruara në 24 orët e fundit tregojnë se vendi ka lëvizur në një situatë më të mirë epidemiologjike, në fazën “portokalli” pasi numri i pacientëve me COVID në spitale dhe numri i infeksioneve mesatare në një ditë kanë qenë nën 1.000 raste që nga fundi i javës së kaluar.

Në Slloveni, 1.385 infeksione të reja me koronavirus u konfirmuan në 24 orët e fundit me 26.270 teste të shpejta dhe PCR, dhe dhjetë persona vdiqën.

Lexo edhe

Video

error: