Çmimet e naftës në nivelin më të ulët që nga dhjetori 2021

Çmimet e naftës në nivelin më të ulët që nga dhjetori 2021

Çmimet e naftës ranë në nivelin e tyre më të ulët që nga dhjetori 2021, pasi një valë trazirash në Kinë goditi oreksin e investitorëve për asete me rrezik dhe errësoi perspektivën për kërkesën për energji, duke shtuar stresin në një treg tashmë të paqëndrueshëm global të naftës së papërpunuar.

Brent, nafta referencë ndërkombëtare, ra me 2,53 dollarë ose 3,03 për qind në baza ditore, në 81,10 dollarë për fuçi, në tregjet deri në orën 11:37 me orën tonë, sipas të dhënave të portalit oilprice.com, i cili monitoron çmimin e lëvizjes reale. koha.

Nafta e papërpunuar amerikane WTI ra 2.25 dollarë, ose 2.95 për qind, në 74.03 dollarë për fuçi.

Në Kinë, protesta masive për masat e rrepta antiCovid shpërthyen në të gjithë vendin gjatë fundjavës, duke përfshirë demonstratat në Pekin dhe Shangai, duke shkaktuar një shitje në tregun e naftës në fillim të kësaj jave, raporton Bloomberg.


Tërheqja e re e çmimeve të naftës vjen pas javësh rëniesh të shkaktuara nga shenjat e një ngadalësimi ekonomik në Kinë dhe vendimi i Bashkimit Evropian për të kufizuar çmimin e naftës së papërpunuar ruse, i cili duket se ka ndikim minimal në tregti.

Spekulatorët kanë reduktuar ndjeshëm investimet në naftë, duke postuar uljen e gjashtë më të madhe në pozicionet e gjata neto në naftën bruto Brent javën e kaluar.

Në ditët në vijim, tregu ka të ngjarë të përjetojë më shumë luhatshmëri çmimesh në pritje të takimit të OPEC + për nivelin e ardhshëm të prodhimit.

Të dhënat nga rrjeti social kinez Baidu tregojnë se trafiku në qytetet më të mëdha të Kinës ka rënë ndjeshëm mëngjesin e sotëm, ku trafiku në kryeqytetin Pekin ishte 45 për qind më i ulët se një vit më parë, ndërsa në Guangzhou ishte 35 për qind më i ulët.

Është vlerësuar se kërkesa kineze për naftë këtë tremujor mund të jetë mesatarisht 15.11 milionë fuçi në ditë, nga 15.82 milionë fuçi në ditë një vit më parë, sipas firmës analitike amerikane Kepler.

Lexo edhe

Video