Çmimet e naftës bien nën 63 dollarë, tregtarët përsëri shqetësohen për kërkesën

Çmimet e naftës bien nën 63 dollarë, tregtarët përsëri shqetësohen për kërkesën

Çmimet e naftës ranë nën 63 dollarë në tregjet ndërkombëtare të enjten ndërsa një raund i ri i masave të mbylljes në Evropë nxiti shqetësimet në lidhje me kërkesën e naftës, duke lënë në hije mbylljen e përkohshme të Kanalit të Suezit për shkak të anijes së bllokuar.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie naftë ra në 1.69 dollarë krahasuar me mbylljen e mëparshme, në 62.72 dollarë. Dje, ajo e mbylli tregtinë në një plus prej 3.63 dollarë.

Tregu amerikan u tregtua me 1.86 dollarë me një çmim më të ulët 59.32 dollarë sot. Dje ishte 3.42 dollarë në kohën kur u mbyll tregu.

Çmimet u rritën dje në të dy tregjet pas një fundosje të një anijeje në Kanalin e Suezit, rruga më e rëndësishme në botë për transportin e naftës. Menaxhimi i kanalit njoftoi sot se ka pezulluar trafikun derisa të tërhiqet anija.

“Ne besojmë se ky incident kryesisht krijon zhurmë në treg dhe se nuk duhet të ndikojë në mënyrë të konsiderueshme (çmimet) për një periudhë të gjatë kohore. Incidente të tilla zakonisht zgjasin me ditë, jo me javë,” tha Norbert Ruecker nga Julius Baer Bank.

Disa ditë vonesash në furnizimet e naftës dhe produkteve në Evropë dhe SHBA nuk duhet të ndikojnë në çmimet në ato tregje në planin afatgjatë, pajtohet nënkryetarja e kompanisë Wood Mackenzie, Ann-Louise Hittle.


Ndikimi i bllokadës së Kanalit Suez në çmimet e naftës është kufizuar më tej nga fakti se destinacioni i shumicës së cisternave është Evropa, ku kërkesa aktualisht është e dobët për shkak të një raundi të ri masash për të luftuar pandeminë e koronavirusit.

“Nëse Evropa do të kishte arritur rezultate më të mira në luftën kundër COVID- 19, përçarjet mund të kishin shkaktuar vështirësi për një periudhë më të gjatë kohore, por nuk është kështu,” shpjegon Bjornar Tonhaugen nga Rystad Energy.

“Kjo është arsyeja pse shitësit me pakicë sot korrigjuan shpejt një pjesë të çmimit nga një ditë më parë,” shton Tonhaugen.

Çmimet e naftës u shtyn gjithashtu sot nga dollari i fortë, i cili arriti një majë të re katër-mujore ndaj euros, duke kufizuar fuqinë blerëse të mbajtësve të monedhave të tjera.

Shqetësimet mbi kërkesën mbi një valë të re të masave pandemike rrisin pritjet që Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj do të zgjasin kufizimet aktuale të furnizimit deri në maj në një takim më 1 prill, njofton Reuters duke iu referuar katër burimeve të OPEC Plus.

OPEC njoftoi në faqen e tij të internetit këtë mëngjes se çmimi i një fuçie të shportës referuese të anëtarëve të tij të mërkurën ishte 61.61 dollarë, më shumë 66 centë nga dita e mëparshme e tregtimit.

Lexo edhe

Video

1 Koment

Komentet janë të mbyllura.