Cili është më i shëndetshëm: çaji jeshil apo i zi?

Cili është më i shëndetshëm: çaji jeshil apo i zi?

Çaji, një pije e vlerësuar në mbarë botën për shijet e tij të ndryshme dhe vetitë qetësuese, vjen në shumë forma, ku çaji jeshil dhe çaji i zi janë dy nga zgjedhjet më të njohura.

Përveç shijeve të tyre të veçanta, këto çaje mburren me përfitime shëndetësore unike, prandaj shumë pyesin se cila pije është më e rëndësishmja në fushën e shëndetit.

Përfitimet shëndetësore të çajit jeshil

Çaji jeshil njihet për përmbajtjen e tij të pasur të antioksidues, veçanërisht katekinave. Epigallocatechin gallate (EGCG), një katekinë e fuqishme, po tërheq vëmendjen për vetitë e fuqishme antioksidues. Këta antioksidues luftojnë radikalet e lira, molekula të paqëndrueshme që mund të dëmtojnë qelizat dhe të kontribuojnë në sëmundje të ndryshme, përfshirë kancerin, shkruan Times of India.

Çaji jeshil promovon shëndetin kardiovaskular duke reduktuar nivelet e kolesterolit të keq dhe duke përmirësuar raportin e kolesterolit të mirë. Prania e polifenoleve, të tilla si katekinat, mund të kontribuojnë në uljen e presionit të gjakut dhe mbështetjen e funksionit të përgjithshëm të zemrës.

Për ata që kërkojnë të menaxhojnë peshën e tyre, çaji jeshil mund të jetë një shoqërues i vlefshëm. Disa studime sugjerojnë se katekinat në çajin jeshil mund të përmirësojnë metabolizmin, duke ndihmuar në djegien e yndyrës dhe potencialisht duke kontribuar në përpjekjet për humbje peshe.

Çaji jeshil përmban kafeinë, edhe pse në sasi më të vogla se çaji i zi apo kafeja. Së bashku me aminoacidin L-theanine, çaji jeshil ofron një nxitje të lehtë të energjisë pa efekte anësore të shqetësuara. Ky kombinim besohet se përmirëson funksionin njohës, përmirëson vigjilencën dhe disponimin.

Përfitimet shëndetësore të çajit të zi

Ngjashëm me çajin jeshil, çaji i zi lidhet me përfitimet e shëndetit të zemrës. Antioksiduesit në çajin e zi, si teaflavina dhe katekina, mund të kontribuojnë në përmirësimin e funksionit kardiovaskular duke ulur presionin e gjakut dhe duke përmirësuar funksionin e enëve të gjakut.

Çaji i zi përmban përbërës të njohur si polifenole, të cilat mund të veprojnë si prebiotikë, duke mbështetur rritjen dhe aktivitetin e baktereve të dobishme të zorrëve. Një mikrobiom i shëndetshëm i zorrëve është i lidhur me aspekte të ndryshme të mirëqenies, nga tretja tek imuniteti.

​Pirja e kafesë ose çajit çdo ditë – çelësi i jetëgjatësisë në moshën e mesme – KosovaPress


Disa studime tregojnë se konsumimi i rregullt i çajit të zi mund të ndihmojë në përmirësimin e densitetit të kockave, duke reduktuar potencialisht rrezikun e frakturave dhe osteoporozës. Fitokimikatet e pranishme në çajin e zi, duke përfshirë flavonoidet, besohet se luajnë një rol në shëndetin e kockave.

Çaji i zi përmban më shumë kafeinë se çaji jeshil, duke e bërë atë një zgjedhje ideale për ata që kërkojnë një nxitje të moderuar të energjisë. Kombinimi i kafeinës dhe L-theaninës në çajin e zi mund të sigurojë vigjilencë mendore pa shqetësimet që lidhen me konsumimin e tepërt të kafeinës.

Si të zgjidhni pijen e duhur?

Zgjedhja midis çajit jeshil dhe çajit të zi  varet nga preferencat personale dhe qëllimet shëndetësore. Të dy çajet ofrojnë një sërë përfitimesh shëndetësore dhe përfshirja e tyre në rutinën tuaj mund të jetë një zgjedhje e mençur.

Nëse jeni duke kërkuar për një nxitje të fortë antioksidues, çaji jeshil dhe i zi gjithashtu ia vlen të merren parasysh. Ndërsa çaji jeshil shpesh vlerësohet për përmbajtjen e lartë të katekinës, teaflavinat dhe tearubiginat e çajit të zi ofrojnë një grup unik antioksiduesish që kontribuojnë në shëndetin e përgjithshëm.

Nëse kontrolli i peshës është shqetësimi kryesor, çaji jeshil mund të ketë një avantazh të vogël për shkak të vetive të tij të mundshme për nxitjen e metabolizmit.

Megjithatë, si çaji jeshil ashtu edhe ai i zi mund të jenë pjesë e një stili jetese të shëndetshëm kur kombinohen me një dietë të ekuilibruar dhe stërvitje të rregullt.

Si çaji jeshil ashtu edhe ai i zi kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e zemrës, kontribuojnë në uljen e presionit të gjakut dhe përmirësimin e funksionit kardiovaskular. Zgjedhja e një që përputhet me preferencat tuaja të shijes siguron një udhëtim të këndshëm drejt një zemre më të shëndetshme.

Nëse jeni duke kërkuar për një rritje të lehtë të energjisë dhe përmirësim të funksionit njohës, çaji jeshil dhe i zi mund të jenë një zgjedhje efektive.

Përmbajtja e kafeinës, së bashku me L-theanine, siguron një ndjenjë të ekuilibruar dhe të fokusuar të vigjilencës.

​Pirja e këtij çaji ul rrezikun e zhvillimit të diabetit – KosovaPress

Video