Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Cilat sëmundje tregojnë ato: Këmbët e ftohta, ënjtja, thembrat e çara…

Cilat sëmundje tregojnë ato: Këmbët e ftohta, ënjtja, thembrat e çara…

Shumë herë me siguri keni dëgjuar që këmbët mund të jenë pasqyrë e shëndetit dhe këtu janë paralajmërimet shëndetësore që ato më shpesh japin. Plagët mund të jenë shenjë e diabetit, ftohjes së këmbëve, probleme me hipotiroidizëm …

Pavarësisht se sa vëmendje dëshironi t’i kushtoni këmbëve tuaja, ekzistojnë disa kushte që nuk mund t’i anashkaloni. Këtu janë disa probleme në këmbë dhe çfarë mund të nënkuptojnë ato.

Këmbët e ftohta

Nëse mbani rregullisht çorape, mund të vuani nga hipotiroidizmi, një çrregullim i gjëndrës tiroide, në të cilën nuk prodhon mjaftueshëm hormone që ndihmojnë në rregullimin e metabolizmit. Një metabolizëm i ngadaltë tregohet nga fakti që trupi nuk mund të gjenerojë nxehtësi, prandaj krahët dhe këmbët tuaja do të jenë gjithmonë të ftohta.

“Sidoqoftë, ka arsye të tjera për ftohjen e këmbëve, të cilat mund të jenë; anemia, diabeti, fenomeni i Raynaud, hipotiroidizmi dhe shkaqe të tjera më të rralla që duhet të kontrollohen me një mjek,” tha Dina Gohil, themeluese e DG Podiatrist, për Daily Mail.

Në rast të ftohjes së këmbëve, ajo sugjeron mënyra se si mund t’i ngrohni ato:

-Bëni masazh rregullisht këmbët nga thembra deri te gishtat e këmbëve

-Vishni çorape më të ngrohta me një përzierje leshi dhe shmangni pambukun

-Vish këpucë që ndihmojnë në ruajtjen e nxehtësisë

-Provoni ngrohëset e këmbëve

-Shmangni kafeinën: shkakton shtrëngimin e enëve të gjakut, gjë që mund të kufizojë rrjedhën e gjakut në ekstremitete

Ënjtja e këmbëve


Ënjtja e këmbëve mund të ndodhë për disa arsye, dhe arsyeja më e zakonshme është mbajtja e lëngjeve e njohur si edemë. Udhëtimi me aeroplan, qëndrimi për një kohë të gjatë ose ulja mund ta vështirësojë lëvizjen e lëngjeve në trup për shkak të pasivitetit të muskujve. Ka arsye të tjera pse këmbët mund të fryhen, të tilla si shtatzënia, pamjaftueshmëria venoze, dëmtimet e këmbës dhe kyçit të këmbës, mpiksja e gjakut, infeksioni, diabeti, sëmundja e zemrës, mëlçisë ose veshkave, madje edhe efektet anësore të ilaçeve.

Këpucët me hapësirë ​​të mjaftueshme mund të jenë të dobishme në parandalimin e flluskave, prerjeve, infeksioneve dhe dhimbjeve.

Thonjtë e verdhë të këmbëve

E verdha në thonj zakonisht shkaktohet nga shfaqja e butë e kërpudhave lehtësisht të shërueshme. Në raste të rralla, mund të jetë një simptomë e këtij çrregullimi, i cili shoqërohet me probleme të diagnostikuar të frymëmarrjes dhe edemë limfedeme – një gjendje që shkakton mbajtjen e lëngjeve dhe shkakton ënjtje të krahëve ose këmbëve.

Gishti i madh i zgjeruar

Konsiderohet si një nga llojet më të dhimbshme të artritit, dhe kjo ndodh kur niveli i acidit urik rritet në pikën ku grumbullohen kristale të mprehta në nyje. Edhe pse nuk dihet pse ndodh kjo, acidi urik shpesh grumbullohet në nyjat e gishtit të madh.

Thembra të çara

Thembrat e çara, të njohura edhe si çarje janë shumë të zakonshme dhe dallohen lehtësisht. Ato mund të jenë pa dhimbje dhe sipërfaqësore ose të thella dhe shumë të dhimbshme. Ato shfaqen si rezultat i humbjes së lagështisë në thembra.

Disa nga shkaqet më të zakonshme janë mbipesha, plakja, shtatzënia, hipotiroidizmi, diabeti, infeksioni i kërpudhave, mungesa e vitaminave dhe çekuilibri biomekanik si këmbët e sheshta.

Për të parandaluar çarjen e thembrës, sigurohuni që të pini mjaft ujë, të përdorni një skedar thembra ose një trajtim të mirë me krem.

Ngërçet në këmbë

Megjithëse dehidrimi është një shkak i zakonshëm i ngërçeve në këmbë (sigurohuni që të pini ujë të mjaftueshëm gjatë gjithë ditës), në disa situata çekuilibri elektrolit mund të shkaktojë ngërçe të papritura të muskujve në këmbë, duke sinjalizuar që trupi nuk ka minerale thelbësore si kalium, magnez dhe kalcium, shkruan Huffington Post.

Lexo edhe

Video

error: