Chiellini njofton pensionimin nga Kombëtarja e Italisë

Chiellini njofton pensionimin nga Kombëtarja e Italisë

Giorgio Chiellini pranon se nuk ka vendosur ende nëse do të vazhdojë me Juventusin, do të pensionohet apo do të rifillojë karrierën e tij diku tjetër sezonin e ardhshëm.

Qendërmbrojtësi do të mbushë 38 vjeç në gusht dhe kontrata e tij aktuale do të zgjasë deri në qershor 2023.

“Do të ulem me familjen time dhe do të kuptoj se çfarë është më e mira për të gjithë, por ndeshja ime e fundit me Italinë do të jetë kundër Argjentinës”, konfirmoi Chiellini.

Duke folur për “Sky Sport Italia” pas fitores 2-1 kundër Sassuolos, Chiellini u pyet nëse lidhjes së tij me Juventusin po i vinte fundi.


“Lidhja ime e dashurisë me Juventusin nuk ka fund. Nuk do të përfundojë kurrë! Dashuria është aq e fortë sa për mua, por edhe i mendoj ata, nuk do të mbarojë kurrë”, tha ai duke qeshur.

“Sigurisht, nga tani deri në fund të sezonit duhet të vlerësoj gjithçka, të flas me familjen time për atë që është më e mira. Le të arrijmë së pari vendin e katërt dhe të fitojmë Kupën e Italisë, më pas do të ulemi me dy familjet e mia në shtëpi dhe Juventusin për të kuptuar se çfarë është më e mira për të gjithë”, theksoi ai.

“Ishte e njëjta gjë verën e kaluar, mora kohë dhe nuk e firmosa kontratën e re deri pas Kampionatin Evropian. Në moshën time, nuk mund të shikosh shumë larg në planin afatgjatë, por kjo është e natyrshme, gjithçka është në rregull”.

Chiellini foli gjithashtu për “DAZN” dhe konfirmoi tërheqjen e tij nga kombëtarja pas ndeshjes midis Italisë dhe Argjentinës në stadiumin “Wembley” në qershor.

“Do t’i them lamtumirë kombëtares në “Wembley”, ku përjetova kulmin e karrierës sime duke fituar Kampionatin Evropian. Do të doja t’i them lamtumirë “Azzurrëve” me një kujtim të bukur. Kjo sigurisht do të jetë ndeshja ime e fundit me Italinë”, tha Chiellini në fund.

Lexo edhe

Video