Charles e familja mbretërore marrin mbi 50.000 letra pas vdekjes së Elizabeth

Charles e familja mbretërore marrin mbi 50.000 letra pas vdekjes së Elizabeth

Mbreti Charles dhe familja mbretërore kanë marrë mbi 50.000 letra dhe karta që nga vdekja e Mbretëreshës Elizabeth, ka zbuluar një postim në llogarinë zyrtare të familjes mbretërore në Instagram.

Mbretëresha ndërroi jetë në moshën 96-vjeçare më 8 shtator dhe tani një ekip i dedikuar korrespondence po kalon nëpër sasinë e madhe të postës që është dërguar nga anëtarët e publikut për të shprehur ngushëllimet e tyre ose për të ofruar mbështetje gjatë javëve të fundit.

Një postim në llogarinë zyrtare të Familjes Mbretërore në Instagram tregonte një përzgjedhje të kartave dhe letrave dhe u shoqërua me një mbishkrim ku shkruhej:

“Mbi 50.000 letra dhe karta i janë dërguar mbretit, bashkëshortes së mbretëreshës dhe anëtarëve të familjes mbretërore pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth. Një ekip i vogël, por i përkushtuar i korrespondencës po rendit, lexon dhe u përgjigjet me kujdes mesazheve kur ato mbërrijnë.”


Gjatë javës, u publikua portreti i parë zyrtar i Mbretit Charles, Mbretëreshës Consort Camilla dhe Princit dhe Princeshës së Uellsit.

Pallati Buckingham ndau një imazh të ri të tyre, i cili u bë një natë përpara funeralit të Elizabeth muajin e kaluar, disa orë përpara se katër anëtarët më të vjetër të familjes mbretërore të organizonin një pritje për krerët e shteteve në Pallatin Buckingham.

Mbreti, gruaja e tij, Camilla, djali i tij i madh, Princi William dhe nusja Catherine, janë të gjithë të veshur me të zeza në foto pasi ishin ende në periudhën zyrtare të zisë pas vdekjes së mbretëreshës më 8 shtator, por ende dukej i relaksuar.

Fotografia është bërë në shkallët e ministrave në Pallatin Buckinham, përballë portreteve të monarkëve të kaluar.

Një burim nga pallati i tha gazetës Mail On Sunday se fotografia ishte bërë për të regjistruar “momentin historik” privatisht për familjen.

Lexo edhe

Video