Çfarë sanksionesh e presin Putinin nëse ai sulmon Ukrainën?

Çfarë sanksionesh e presin Putinin nëse ai sulmon Ukrainën?

Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanë thënë se do të konsideronin vendosjen e sanksioneve kundër presidentit rus Vladimir Putin personalisht nëse Rusia pushton Ukrainën.

Agjencia e lajmeve britanike Reuters raporton se cilat mund të jenë ato.

Shkëputja e marrëdhënieve?

Sanksionet kundër individëve zakonisht përfshijnë masa të tilla si ngrirja e aseteve jashtë vendit dhe ndalimi i udhëtimit. Futja e masave të tilla kundër Putinit, Moska ndoshta do ta konsideronte shumë armiqësore. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha sot se do të ishte “politikisht shkatërruese” dhe kishte thënë më parë se do të korrespondonte me ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me Moskën.

Kryesisht simbolike?


Megjithatë, në praktikë, kjo mund të mos ndryshojë shumë. Një zëdhënës i Kremlinit tha se sanksionet nuk do ta dëmtonin vërtet Putinin. Ai tha se asetet e Putinit ishin në Rusi dhe për këtë arsye të paarritshme. Paga e tij është në bankën “Rossiya”, e cila tashmë është nën sanksione, shtoi ai.

Prona e Putinit

Ashtu si disa zyrtarë të tjerë rusë, Putinit i kërkohet me ligj të zbulojë shumën e të ardhurave dhe pasurive të tij. Sipas të dhënave të fundit të publikuara zyrtarisht, Putin fitoi vetëm 126.175 dollarë në vitin 2020. Ai ka në pronësi një apartament 77 metra katrorë, dy makina GAZ M21, një Lada Niva dhe një rimorkio. Po ashtu ka një garazh 18 metra katrorë dhe një apartament 153.7 metra katrorë.

A është kjo e gjitha?

Kritiku Alexei Navalny, i cili është në burg, pretendon se Putini zotëron shumë më tepër dhe se ai zotëron një pallat luksoz pranë bregut të Detit të Zi. Kremlini e mohon. Kritikët e Putinit thonë se pasuria e tij ruhet nga biznesmenë besnikë rusë, gjë që Kremlini gjithashtu e mohon.

Lexo edhe

Video