Lajme   Biznes   Sport   Covid-19   Video   Kulturë   Magazina   Ngjarje

Çfarë blejnë njerëzit së pari kur fitojnë lotarinë?

Çfarë blejnë njerëzit së pari kur fitojnë lotarinë?

Çdo javë, miliona njerëz në të gjithë botën luajnë lotari me shpresën për të fituar një çmim dhe për t’u bërë milionerë në sekondë.

Dhe kur ëndrra bëhet realitet, lind pyetja – për çfarë të shpenzosh para së pari? Britanikët bënë një studim për të hetuar se çfarë po blejnë të pasurit e ri.


Gjëja e parë në të cilën investitorët e lotarisë investojnë janë pasuritë e paluajtshme. Dhe më shpesh një shtëpi me një pishinë. Pas kësaj, fituesit e lotarisë shpenzojnë më shumë para për udhëtime. Është dhurata më e zakonshme që fituesit i bëjnë familjes ose miqve të tyre dhe është hapi i parë që ata bëjnë në jetën e tyre të re si milioner.

Një nga investimet e para në gjërat materiale është blerja e një seti luksoz për shampanjë, gota, kube akulli dhe gjithçka që ju nevojitet për të shijuar këtë pije. Hedhja e syzeve të vjetra dhe blerja e një seti të ri është sinonim i pasurisë. Gjithashtu, shumë para shpenzohen për rregullimin e bodrumit të verës.

Një produkt tjetër që të gjithë fituesit e lotarisë britanike blejnë është një aparat kafeje. Këto janë modele që kushtojnë mijëra euro. Jacuzzi është gjithashtu në krye të listës së blerjeve ashtu si sauna. Blerja e një makine të re është vetëm në vendin e nëntë të dëshirave më të përsëritura midis fituesve të lotarisë. Dëshira e dhjetë dhe e fundit e milionerëve të rinj janë mobiliet e stilistëve.

Lexo edhe

Video

error: