CDU-CSU në rënie, rritje e të gjelbërve në sondazhe

CDU-CSU në rënie, rritje e të gjelbërve në sondazhe

​Koalicioni i kancelares gjermane Angela Merkel dhe Armin Laschet bie në sondazhet nën pragun prej 30% dhe humbet 4 pikë krahasuar me javën e kaluar dhe arrin 29%.

Ky rezultat erdhi si pasojë e katastrofës së të dielës në zgjedhjet rajonale të landeve Rhineland-Westphalia dhe Baden-Wurttemberg, raporton ATSh.


Nga ana tjetër, të gjelbrit e Robert Habeck përfitojnë duke fituar tre pikë dhe duke u rritur në 21%.

SPD mbetet e qëndrueshme në 16%.

Lexo edhe

Video

error: